عیب یابی توالت فرنگی که با مخزن کار میکنند

عیب یابی توالت فرنگی که به طور پیوسته کار میکنند, چندان دشوار نیست.در این موارد, عوامل موثری وجود دارند از جمله شناور توپی که شناسایی و برطرف نمودن آن ها ساده است. در این مقاله به بررسی این عوامل میپردازیم.

شناور توپی

اگر نتوان ورود آب به توالت فرنگی را متوقف ساخت, باید علت آن را در شناور توپی جست و جو کرد. دو نوع شناور توپی وجود دارد. در شناور اول, از یک میله افقی و یک توپی شناور استفاده شده است. در شناور نوع دوم از یک میله عمودی استفاده شده است.

طرز کار این دو شناور, یکسان است. هرگاه مقدار آب درون مخزن سیفون برای بلند کردن شناور توپی تا یک نقطه مشخص کافی باشد, شیر بسته می شود و جریان آب قطع میشود. این اصل بسیار ساده است و به راحتی میتوان آن را بررسی کرد.

شناور های توپی با میله افقی

شناور توپی با میله افقی

رایج ترین شناور توپی که در کاسه توالت فرنگی مورد استفاده قرار میگیرد و عیب یابی توالت فرنگی را آسان میکند, شناور توپی با میله افقی شناور است. این شناور توپی به صورت عمودی در مخزن سیفون بالا می رود و میله شناور از راس شیر تا مخزن, امتداد می یابد.

یک سر این میله به شناور توپی و سر دیگر آن به یک توپی شناور که میتواند از جنس استریوفوم و یا پلاستیک باشد, متصل شده است.

اگر لوله پر کننده (Refill Tube) را کنترل کردید و دیدید آب درون آن جریان دارد, می توان عیب یابی توالت فرنگی را با شناور توپی دنبال کنید. البته احتمال دارد شناور توپی در نقطه ی دیگری نشتی داشته باشد و آب را درون مخزن بریزد.

پس از بستن منبع آب, سیفون را بکشید. پس از خالی شدن مخزن, شناور توپی را رو به بالا گرفته و منبع آب را باز کنید. هیچ آبی نباید از شناور توپی خارج شود. اگر آب از شناور خارج می شود بهتر است آن را تعویض کنید.

هرچند اغلب شناورهای توپی را میتوان تعمیر کرد اما این وسیله به قدری ارزان قیمت است که تعویض آن به نفع شما و مشتریانتان است. اگر شناور توپی درست عمل کند, میتوانید شناور را رها کنید و نحوه پر شدن شناور توپی را مورد بررسی قرار دهید.

آیا توپی شناور با دیواره مخزن سیفون تماس دارد؟ اگر چنین است باید میله شناور را خم کنید تا توپ بتواند آزادانه حرکت کند.

آیا پس از پر شدن مخزن, آب درون لوله سرریز جریان دارد؟ اگر چنین است باید میله شناور را به سمت پایین خم کنید. این عمل باعث سریعتر بسته شدن شیر و حل مشکل میگردد. اگر با تنظیم میله شناور مشکل اساسی دارید, شناور توپی را چک کنید.

یک نکته مهم که در عیب یابی توالت فرنگی باید به آن توجه داشت این است که گاهی شناورهای توپی پر از آب میشوند و وزن آب سبب از کار افتادن شناور میشود. تنها کاری که باید بکنید تعویض شناور توپی است.

شناور های توپی با میله عمودی

شناور توپی با میله عمودی

شناور به میله عمودی شیر, متصل شده است و از آنجا که میله شناوری وجود ندارد, شناور آب اضافی را جذب نمیکند. میتوانید شناور های توپی عمودی را با همان روش هایی که قبلا برای عیب یابی توالت فرنگی شرح داده شد, کنترل کنید.

زمانی که شناور نیاز به تنظیم داشته باشد, میتوانید با قطعه کرومی کوچکی که در شناور وجود دارد این عمل را انجام دهید. این قطعه کوچک فلزی را بین انگشت شصت و سبابه تان فشار دهید و آن را به بالا و پایین بلغزانید و مخل شناور را تنظیم کنید.

اغلب این شناور ها به گونه ای طراحی شده اند که می توان آنها را با توجه به ارتفاع مخزن سیفون تنظیم کرد. به این منظور باید میله را بچرخانید و شناور توپی را از مخزن خارج کنید. البته ممکن هست نیازی به انجام این کار نباشد.

در عیب یابی توالت فرنگی باید توجه کنید که اگر مشکل این است که آب خروجی از سیفون توالت فرنگی قطع نمی شود, راه حل آن در شناور توپی است.

و وقتی مشکل این است که شناور مدتی می چرخد و سپس از کار می افتد, احتمالا مشکل به یکی دیگر از اجزای توالت فرنگی مربوط می شود.

لوله سرریز

لوله سرریز میتواند موجب خروج مداوم آب از منبع آب سرویس بهداشتی شود. بسیاری از لوله کش های تازه کار, که برای عیب یابی توالت فرنگی به محل اعزام میشوند، عواملی که سبب این موضع میشوند را نادیده میگیرند.

معمولا لوله کش های خدماتی, فقط به بالای لوله ی سرریز توجه و تصور میکنند اگر سطح آب بالاتر از لبه لوله نباشد, آنگاه لوله دیگر مشکلی نخواهد داشت.

این تصور ممکن است صحیح نباشد. در بسیاری از سرویس های بهداشتی جدید از لوله های سرریز پلاستیکی استفاده میشود اما در سرویس های قدیمی از لوله های برنجی استفاده شده است. این لوله ها بهشیر سیفون متصل هستند و به دو طریق میتوانند باعث نشتی شوند.

ممکن است با گذشت زمان, شیار های باریکی از لوله سرریز فلزی, پوسیده شوند. اگر در لوله یا اطراف این شیارها سوراخی ایجاد شود, آب به درون کاسه سرویس بهداشتی نشت پیدا میکند. از آنجا که این سوراخ در زیر سطح آب درون مخزن سیفون قرار دارد, پیدا کردن محل آن دشوار است.

لوله های منازلی که از آب چاه استفاده میکنند, معمولا تحت تاثیر مواد معدنی و اسیدی موجود در آب قرار میگیرند.ممکن است آب اسیدی, سبب خوردگی بخش هایی از لوله سرریز فلزی شوند.

تراوش آب به درون این سوراخ ها و ریختن آب در کاسه سرویس بهداشتی, میتواند مشکل ایجاد کند و ممکن است تصور شود که  مشکل توالت فرنگی به شناور توپی مربوط است.

در هر یک از موارد فوق, شناور توپی باید هرچند وقت یک بار متوقف شود تا آبی که از لوله سرریز خارج شده است را جایگزین کند. اگر فکر می کنید لوله سرریز نشتی دارد. آن را تعویض کنید.

شیر سیفون

شیر سیفون

بسیاری از شیر های سیفون جدید از مواد پلاستیکی ساخته میشوند اما هنوز از شیرهای فلزی هم استفاده می شود. شیر سیفون هم ممکن است همانند لوله های سرریز, تحت تاثیر مواد موجود در آب قرار گیرد.

ممکن است شیرهای سیفون فلزی در اثر تشکیل رسوبات و یا حفره ها, دچار خوردگی شوند. بخش هایی که خورده شده اند,  سبب ایجاد یک حفره میان سطح شیر سیفون و توپی مخزن یا دریچه ای که آن را میبندد, می شوند.

برای عیب یابی کاسه توالت فرنگی با یک ذره بین قوی و یک چراغ قوه می توان این مناطق رامشاهده کرد. برای کنترل شیر سیفونی که دچار گرفتگی شده است, بایدد منبع آب آن را ببندید و مخزن سیفون را خالی کنید. در صورت پیدا کردن محل حفره ها, دوراه وجود دارد.

میتوانید توسط یک سنباده, سطوحی که خورده شده اند را صاف کنید یا میتوانید کل مجموعه شیر سیفون را تعویض کنید. سنباده زدن سطح, مشکل را موقتا حل میکند ولی مطمئن ترین راه, تعویض شیر سیفون معیوب با یک شیر سیفون پلاستیکی هست.

توپی مخزن یا تسمه پروانه

توپی مخزن یا تسمه پروانه میتوانند سبب نشتی توالت فرنگی شوند, ممکن است با گذشت زمان, این اجزا تا حدودی فرسوده شوند و نتوانند دهانه شیر سیفون را درزبندی کنند. در این صورت، آب به درون کاسه توالت فرنگی نشت میکند و شناور توپی مرتب متوقف میشود.

سطح توپی مخزن یا درپوش را کنترل کنید و اگر لاستیک آنها ساییده شده بود، آنها را تعویض کنید.

نکته عیب یابی

اگر سیفونی که با حسگر کار میکند، نتواند کاسه سرویس بهداشتی را به طور کامل تخلیه کند، چه باید کرد؟ درب منبع آب را کاملا باز کنید تا مشکل حل شود.

میله های بالابر و راهنمای یک توپی مخزن نیز می توانند سبب نشتی سرویس بهداشتی شوند. اگر تنظیمات این اجزا بهم بخورد، توپی مخزن نمیتواند در محل مناسب قرار گیرد. معمولا میله بالابر از جایش خارج می شود.

در این صورت میتوان آن را سرجایش برگرداند و مشکل را حل کرد.در مورد درپوش ها نیز ممکن است دسته مخزن یا زنجیر، مانع جایگیری صحیح آنها شود. چند مرتبه سیفون را بکشید و حرکت درپوش را کنترل کنید و ببینید از مکان خود خارج شده است یا خیر.

چنانچه دسته مخزن روی دیواره مخزن ساییده شود، ممکن است درپوش را بالا نگه دارد و آب به طور پیوسته درون شیر سیفون جریان یابد. کوتاه بودن یا پیچ دار بودن زنجیر نیز میتواند اثر مشابهی بر عملکرد دریچه در درزبندی دهانه سیفون داشته باشد.

نشتی شیر سیفون و عیب یابی توالت فرنگی عمومی

سرویس بهداشتی عمومی

زمانی که شیر سیفون توالت های فرنگی عمومی نشتی داشته باشد باید قطعات آن را باز و عملکرد آن را بررسی نمود. از آنجا که در این سرویس ها از مخزن سیفون استفاده نمیشود، فاقد شناور توپی، درپوش، توپی مخزن، سیم بالابر، لوله های پر کننده، لوله های سرریز یا شیر سیفون هستند.

برای عیب یابی توالت فرنگی های عمومی، باید با عملکرد داخلی شیر سیفون در سرویس های عمومی آشنا باشید. بدلیل وجود واشر، دییافراگم و… در این نوع از شیر سیفون، بهتر است یک جعبه یدکی حاوی این اجزای اصلی را نصب تا بتوانید مشکل را حل کنید.

این جعبه ها برای انواع مختلف شیرهای سیفون، به راحتی قابل دسترس و ساده ترین و مطمئن ترین راه رفع عیوب هستند. با تعویض کلیه اجزای کوچک، مشکل حل میشود.

عیب یابی توالت فرنگی که سیفون آن کند عمل میکند

ممکن است شیر سیفون باعث کند شدن عملکرد سیفون شود. اگر آب کافی از شیر خارج نشود، محتویات کاسه به طور کامل تخلیه نمیشود. که در این صورت به یک لوله بازکنی نیاز پیدا خواهید کرد.چنانچه آب کافی از شیر سیفون خارج نشد، منبع آب را کنترل کنید.

درپوش کرومی را نصب و به کمک یک پیچگوشتی از باز بودن شیر سیفون، مطمئن شوید.فرض کنید شیر سیفون به خوبی عمل نمیکند، باید تجهیزات داخلی را کنترل کنید. دستگاه صرفه جویی در مصرف آب را بررسی و مطمئن شوید دیسک های آن درست کار میکنند.

چنانچه قطعات شیر مشکلی نداشتند، اتصال سیفون را قطع کنید و از عدم گرفتگی لوله ها و مجاری مطمئن شوید. اگر لوله گرفتگی داشت از یک شرکت خدماتی درخواست لوله بازکنی بکنید.

مخزن سیفون

برای عیب یابی توالت فرنگی، ابتدا حجم مخزن آب درون آن را بررسی کنید. گاهی برخی از افراد، حجم آب درون مخزن را کاهش می دهند تا در مصرف آب صرفه جویی شود؛ این امر ممکن است سبب کند شدن سیفون گردد.

توجه داشته باشید که اگر مقدار آب کم بود، شناور توپی را تنظیم و مخزن را پر کنید. چنانچه تجهیزات ذخیره آب درون مخزن نصب شده اند (نظیر آجر)، آنها را خارج کنید و مطمئن شوید که مخزن کاملا پر شده است.

پس از پر کردن مخزن، سیفون را بکشید. بهتر است قبل از این عمل، تکه ای کاغذ درون کاسه قرار دهید. به این ترتیب میتوانید عملکرد یک سیفون واقعی را بهتر شبیه سازی کنید. اگر کاغذ سریع و به طور کامل از کاسه تخلیه نشد، مشکل هنوز برطرف نشده است. 

تسمه پروانه و توپی مخزن معیوب

در عیب یابی توالت فرنگی توجه داشته باشید که تسمه پروانه و توپی مخزن معیوب میتوانند جریان آب از مخزن به کاسه سرویس بهداشتی را ناگهان قطع کنند.

چنانچه تسمه پروانه یا توپی مخزن، سریع پایین بیایند، قبل از آنکه آب کافی عبور و کاسه را تمیز کند، مجرای سیفون بسته می شود.

معمولا می توان این مشکل را با تعویض درپوش یا توپی مخزن، رفع نمود. گاهی لازم است دسته سرویس بهداشتی، زنجیر، سیم های بالابر یا سیم بالابر راهنما (Lift Wire Guide) را جا به جا کنید.

به عنوان مثال اگر طول زنجیر بیش از حد بلند باشد، ممکن است درپوش را به حد کافی بالا نکشد. در این حالت درپوش معلق باقی می ماند و سرویس بهداشتی را به خوبی تخلیه نمیکند.

با کوتاه کردن زنجیر، در پوش به حد کافی بالا کشیده می شود و آب از مخزن خارج شده و کاسه توالت فرنگی را تخلیه میکند. این مسئله بسیار ساده است اما شاید بسیاری از لوله کش های حرفه ای نتوانند این مشکل را رفع کنند.

مجاری سیفون

شاید خیلی از لوله کش های ماهر هم ندانند حفره سیفون (Flush Hole) چیست. حفره سیفون، سوراخ های ریزی است که در اطراف لبه داخلی سیفون سرویس بهداشتی قرار گرفته اند. معمولا این مجاری را نمی توان به راحتی روی کاسه مشاهده کرد.

برای دیدن آن و عیب یابی توالت فرنگی باید با استفاده از یک آیینه سر را به زیر لبه برده و به سمت بالا نگاه کرد. ممکن است این مجاری توسط رسوبات معدنی مسدود شوند و مانع از تخلیه سرویس بهداشتی گردند.

وقتی که سیفون را کشیدید و آب به درون کاسه توالت فرنگی جاری نشد، قطعا حفره های سیفون مسدودشده اند و باید این مسدودیت رفع شود.

حفره های سیفون با هدف تمیز کردن داخل کاسه توالت فرنگی طراحی شده اند و اگر مسدود شوند، ممکن است سیفون کند عمل کند. در این صورت با یک تکه سیم محکم مثل سیم جارختی میتوان آنها را باز کرد.

هنگامی که انتهای سیم را به درون این حفره ها فشار دهید، رسوبات معدنی می شکنند و مشکل برطرف می شود. گاهی، اندازه رسوبات، بسیار بزرگ است و به راحتی خارج نمی شوند. در این صورت باید کاسه را تعویض کرد.

مشکلات مربوط به حفره های سیفون، معمولا در سرویس هایی که از آب چاه استفاده می شود، رخ می دهد اما به هر حال، کنترل این مجاری مفید خواهد بود.

سیفون مسدود

گرفتگی توالت فرنگی

گرفتگی و انسداد قطعا میتواند سبب کند شدن سیفون شود. ممکن است اجسام خارجی، سیفون را مسدود کنند و یک دیلم، بدون تمیز کردن، از آن عبور کند. گیر کردن اجسام خارجی در سیفون، احتمالا دلایل اصلی کند شدن آن نیست.

از آنجا که این مسئله بسیار رایج و ساده است، اما موارد عجیبی هم در عیب یابی توالت فرنگی وجود دارد. به اجسامی که تا کنون توسط لوله کش ها از سیفون روشویی ها خارج شده اند توجه کنید، تا در آینده متعجب نشوید.

خارج کردن قوطی نوشابه خیلی عجیب است، اگر اندازه دهانه کاسه را در نظر بگیرید، به سختی می توانید باور کنید که این قوطی در آن، جای بگیرد. با این که قوطی مچاله شده بود، اما باز هم بزرگ است.

عیب یابی توالت فرنگی هنگام گیر کردن موم

گیر کردن موم کار طاقت فرسایی است. گاهی اوقات پس از نصب توالت فرنگی، حلقه مومی در اطراف دهانه تخلیه، پخش می شود. اگر موم جلوتر از فلنچ بیاید و روی لوله تخلیه را بپوشاند، میتواند جلوی عبور کاغذ سرویس بهداشتی را بگیرد و این امر سبب میشود کاسه به آرامی تخلیه شود.

این مشکل را میتوان با یک دیلم (سیخ) بررسی کرد. دیلم را ب آرامی به داخل زانویی بفرستید و سپس آن را خارج کنید، اگر به آن موم چسبیده بود، کاسه توالت فرنگی را بلند کنید.

نکته عیب یابی توالت فرنگی

چرا در توالت فرنگی که به حسگر مجهز است، آب از اطراف کاسه توالت فرنگی به بیرون میپاشد؟ احتمالا منبع آب، درست نصب شده است. سعی کنید شیر منبع را طوری تنظیم کنید که آب پخش شود و کاسه توالت را تمیز کند.

هنگامی که توالت فرنگی را از فلنچ جدا کردید، ممکن است متوجه این مساله شوید که درزبندی مومی، تغییر شکل داده است. موم قدیمی را بتراشید، یک حلقه جدید نصب کنید و مجددا کاسه را سرجایش نصب کنید.

هنگامی که کاسه مستقیما روی فلنچ قرار نگرفت یا اگر در حین نصب، کاسه چرخید، احتمال گیر کردن موم وجود دارد. متاسفانه این مشکل را به سادگی نمیتوان شناسایی کرد. ممکن است توالت فرنگی را بررسی کنید و تجهیزات به خوبی عمل کنند اما بعد از چند هفته مشکل دار شوند.

گرفتگی جزئی لوله های تخلیه

گرفتگی جزئی لوله های تخلیه میتواند سبب کند شدن تخلیه توالت فرنگی شود. اگر در خطوط لوله های تخلیه، تجهیزاتی نظیر اتصالات شاخه ای یا گیربکس وجود داشته باشد، جریان در داخل مجرا با مشکل رو به رو میشود.

ممکن است تشخیص این مشکل، دشوار باشد اما با توجه به حجم آب خروجی از سیفون می توان ببه این مشکل نیز پی برد. گاهی اوقات کند بودن جریان آبی که از مجرای تخلیه سینک ظرفشویی یا وان حمام خارج می شود، به چشم نمی آید.

و تنها وقتی که سیفون توالت فرنگی کشید میشود، مشکل مجرای تخلیه خود را نشان میدهد. تشخیص این مشکل، ساده نیست و هنگامی که مجرای تخلیه سایر تجهیزات به خوبی عمل می کنند، ممکن است تصور کنید که مشکل مربوط به سرویس بهداشتی است.

البته راه ساده ای برای عیب یابی توالت فرنگی وجود دارد. اگر احتمال می دهید که مجرای تخلیه گرفته است، کاسه را از فلنچ جدا کنید. یک سطل آب بزرگ داخل مجرا بریزید و بلافاصله یک سطل آب دیگر نیز درون آن بریزید.

درصورتی که مجرا توانست به سرعت تمام آب را تخلیه کند، احتمال دارد مشکل مربوط به توالت فرنگی باشد ولی اگر آب سرریز شد و به بالا برگشت، مجرای تخلیه و سیستم شیر را کنترل کنید.

لوله کشی غیر استاندارد مجرای تخلیه

لوله کشی غیر استاندارد مجرای تخلیه میتواند یکی از عوامل کند شدن تخلیه کاسه فرنگی باشد. چنانچه شیب یک لوله بیش از حد مجاز باشد، ممکن است آهسته تخلیه شود.

همانگونه که در یکی از مثال های قبل مشاهده کردید، زیاد بودن شیب عمودی، سبب خراب شدن سرویس می شود.

بعد از بازرسی اگر به لوله زیر کاسه توالت فرنگی دسترسی دارید، آن را بررسی کنید و در صورت وجود اتصالات غیر استاندارد، شیب نامناسب یا زیاد بودن ارتفاع رایزر، مشکل را برطرف نمایید.

سرریز شدن توالت فرنگی

عیب یابی توالت فرنگی که سرریز میشود، ساده است. این موارد، مشکل میتواند از چاه کاسه توالت فرنگی یا  مجرای تخلیه باشند. با استفاده از یک سیخ می توان چاه سرویس بهداشتی را سریعا کنترل کرد.

بعد از این کار اگر سیخ به راحتی حرکت کرد، احتمالا مشکل از مجرای تخلیه است. چنانچه محتویات مجرای تخلیه نظیر وان حمام بالا می آید، میتوانید مطمئن باشید که مجرای تخلیه گرفته است و چاه سرویس بهداشتی مشکلی ندارد.

توجه داشته باشید قبل از این که با یک فنر لوله پاک کن، داخل مجرا را تمیز کنید، باید ابتدا از وجود پمپ فاضلاب آگاه شوید. اگر توالت فرنگی به چاه فاضلاب متصل شده باشد، ممکن است مشکل ناشی از خرابی پمپ باشد.

چنانچه بعد از بررسی کلیه احتمالات فوق، عامل برگشتن محتویات مجرای تخلیه را پیدا نکردید، از یک شرکت لوله بازکنی درخواست کمک کنید. همچنین برای درخواست لوله بازکن در سراسر تهران میتوانید با شماره 09196424070 تماس بگیرید.

نکته عیب یابی توالت فرنگی

چنانچه کاسه توالت فرنگی را از فلنچ خارج کردید و دیدید آب داخل لوله متوقف شده است. متوجه می شوید که مجرای تخلیه گرفته است.

در منازلی که دارای سیستم لوله کشی فاضلاب هستند، بهتر است قبل از اینکه با یک فنز لوله پاک کن، داخل مجرا را تمیز کنید و وقت و انرژی زیادی صرف کنید، ابتدا مخزن فاضلاب را کنترل کنید.

صاحبخانه ها اغلب فراموش می کنند مخزن فاضلاب را پمپاژ کنند و این امر سبب برگشت فاضلاب به داخل لوله های خانه می شود.

تقطیر بخار آب در کاسه فرنگی

تقطیر بخار آب در سرویس بهداشتی ممکن است لوله کش ها را به اشتباه بیاندازد. اگر آب در بخشی از مخزن که به راحتی دیده نمی شود متراکم شود، ممکن است تصور شود آب از زیر کاسه توالت فرنگی خارج می شود.

لذا به نظر میرسد درزبند مومی خراب شده است در حالی که عامل اصلی، آب در کاسه فرنگی است.به عنوان مثال، در فصل تابستان که اختلاف دمای زیادی بین آب کاسه و هوای اتاق وجود دارد، میعان بخار آب رخ می دهد ، و این مشکل پدید می آید.

نکته عیب یابی توالت فرنگی

برخی از افراد کاسه توالت فرنگی را با یک پوشش پارچه ای می پوشانند. این پوشش ها سبب تقطیر بخار آب می شوند و یک لوله کش حرفه ای را به اشتباه می اندازند.

اگر آب در اطراف کاسه به بیرون ریخته و زمین خیس شده است، قبل از اینکه کاسه توالت فرنگی را از فلنچ جدا کنید، امکان تقطیر آب را به دقت بررسی نمایید.

چند راه حل برای رفع عیوب حاصل از تقطیر بخار آب وجود دارد. میتوان یک عایق اسفنجی شکل ضدرطوبت روی سطوح داخلی مخزن سیفون نصب کرد تا میعان، کاهش یابد. این عایق ها را باید به مخزن چسباندو لذا قبل از نصب آنها باید مخزن را کاملا خشک کرد.

دومین راه حل، نصب یک تشتک جمع آوری آب میعان شده در زیر مخزن توالت فرنگی است تا قطرات آب روی آن جمع شوند. ممکن است این وسیله، ظاهر نا مناسبی داشته باشد و از طرفی جلوی میعان بخار آب در کاسه را نیز نگیرد.

سومین و مؤثرترین راه حل، شیر مخلوط (Mixing Valve) روی منبع آب کاسه توالت فرنگی است. این شیر سبب میگردد آب سردو گرم در مخزن توالت فرنگی باهم مخلوط شوند و میعان رخ ندهد.

عیب یابی توالت فرنگی هایی که به کندی پر می شوند

کاسه هایی که به کندی پر می شوند، معمولا نیازمند یک شناور توپی جدید هستد. گاهی اوقات می توان شناور توپی موجود را به گونه ای تنظیم کرد که دبی آب افزایش یابد اما منطقی ترین راه، تعویض توپی است.

پیچش لوله آب میتواند سبب گردد مخزن به کندی پر شود. ممکن است لوله آب در اثر ضربه، پیچ بخورد. البته این اتفاق به ندرت رخ می دهد. با این همه به خاطر داشته باشید که هنگام عیب یابی از سرویس های بهداشتی که به کندی پر می شوند، حتما مخزن آب را کنترل کنید.

شیر قطع کن را که در زیر سرویس بهداشتی قرار گرفته کنترل کنید و ببینید آیا کاملا باز است یا خیر. ممکن است خرده های آشغال داخل شیر یا لوله آب گیر کرده باشد. به این منظور، پیچ شناور توپی را باز و فشار آب لوله را کنترل کنید. 

و همچنان اگر فشار کم بود، لوله آب را ببندید و ببینید فشار آب چقدر است. اگر فشار آب شیر هم کم بود، توزیع آب در لوله ها را کنترل کنید.اگر لوله آب کاسه توالت فرنگی از جنس فولاد گالوانیزه است، عیب یابی توالت فرنگی را مشکل میکند و بهتر است آن را تعویض کنید.

زیرا لوله های گالوانیزه به مرور زمان زنگ میزنند و مسدود می شوند. برای آنکه ببینید مشکل از لوله توزیع آب است یا خیر، باید شیر آب را تعویض و فشار آب در انتهای لوله را کنترل کنید. مراقب باشید آب به بیرون فوران نکند.

به این منظور از یک نفر بخواهید کنار شیر اصلی بایستد و به سرعت آن را باز و بسته کند. پس از مدتی متوجه می شوید میزان آب خروجی از لوله، چقدر است.

درصورتی که به تنهایی کار میکنید، می توانید شیر را کمی شل کنید تا آب از محل اتصال شیر و لوله خارج شود. با این روش میتوانید محل اتصال را به سرعت سفت کنید و خروج آب را به حداقل برسانید.

اشتراک گذاری این مطلب

2 دیدگاه

علیرضا
اکتبر 1, 2021

سلام ممنون از اطلاعات خوبتون عالی و بی نقص بود.

پاسخ
مسعود
اکتبر 1, 2021

اطلاعاتتون خیلی جامع بود ممنون

پاسخ

دیدگاه خود را بنویسید

اگر شما هیچ حساب کاربری ندارید ثبت نام کنید، برای ارسال دیدگاه نیاز است که ثبت نام و یا وارد شوید.

تماس با ما