عیب یابی روشویی

عیب یابی روشویی بدلیل تنوع آنها انواع مخالفی دارد. سینک های روشویی در اندازه، مدل و اشکال مختلفی در بازار موجود هستند و نحوه کار آنها متفاوت از سینک هایی است که تا به حال مورد بررسی قرار گرفته اند و بزرگترین تفاوت آنها، در شیوه نصب است.

اشکالاتی که در مورد انواع مختلف روشویی ها رخ میدهد، تفاوت کمی با هم دارند. برای مثال، روشویی که به دیوار وصل شده دارای سیستم ریزش و تخلیه آب به پایین است که لوله های آن پشت سینک روشویی قرار دارد.

در حالی که در روشوییهایی که لوله تخلیه آب داخل آن است، شرایط متفاوت است. حال اجازه دهید نگاهی به هر کدام از انواع روشوییها داشته باشیم و مشکلات مربوط به هر کدام را که خاص آنها است، بررسی کنیم.

وقتی در حال انجام این کار هستیم، مراحل مختلف عیب یابی و رفع اشکال سینک های روشویی را نیز به طور کلی بررسی میکنیم.

عیب یابی روشویی های دیواری

عیب یابی روشویی

روشویی های دیواری باید در محل اتصال لوله ها و دیوار دارای یک آب بند باشند. اگر این آب بند خراب باشد یا اصلا وجود نداشته باشد، آب از پشت لوله ها به پایین ریخته و موجب ایجاد نشتی در سیستم های آب و فاضلاب می شود.

چندان عجیب نیست که افراد به سینک های دیواری تکیه دهند. این عمل باعث شکستن یا ایجاد درز و سوراخ در درزبندی می شود که مابین تجهیزات لوله آب و دیوار قرار دارد.

اگر از بالای سینک به عنوان جای صابون استفاده شود یا افرادی که از روشویی استفاده می کنند روی سینک آب بپاشند، این آب از روی لبه پشتی و غیردرزبندی شده سینک سرازیر می شود و نشتی رخ می دهد.

اگر در جست وجوی یافتن عامل نشتی در روشویی های دیواری هستید، درزبندی که مابین اتصالات لوله و دیوار نصب می شود را بررسی کنید.

روشویی های پایه دار

عیب یابی روشویی

در روشویی های پایه دار (Pedestal Lavatory) نیز نصب آب بند در لبه پشتی سینک که محل اتصال با دیوار است، ضروری است. از آنجا که این نوع روشویی ها در واقع روشویی دیواری با پایه ای هستند که زیر آن قرار می گیرد، تجهیزات لوله کشی آن مثل انواع دیواری است.

روشویی که لوله تخلیه اش داخل سینک است

در عیب یابی روشویی هایی که لوله تخلیه آب آن در داخل سینک است (Drop-In Lavator)، توجه کنید که درزبندی باید زیر لبه سینک نصب شده و لبه های خارجی سینک کاملا درزبندی و بتونه کاری شوند.

از بتونه سیلیکونی معمولا برای ایجاد درزبندی لازم در روشویی ها استفاده میشود. وقتی این نوع روشویی بدون وجود آب بند مناسب میان آن و پیشخوان نصب شود، آب از زیر تجهیزات لوله کشی آب نشت می کند.

ما در بحث مربوط به سینک های آشپزخانه هم در مورد این قبیل مشکلات صحبت کردیم. آبی که روی پیشخوان جمع می شود به زیر لبه سینک روشویی تراوش میکند طوری که به نظر می رسد کار لوله کش ایراد داشته و عامل نشتی آن است.

روشویی قالب بندی شده

عیب یابی روشویی

بخش رویی روشویی های قالب بندی شده (Molded Lavatory) معمولا کاسه های بی عیبی دارند که آب در آنها به عقب پاشیده میشود. این نوع روشوییها معمولا کمتر دچار مشکل نشتی میشوند و اصلا ربطیبه سیستم لوله کشی آنها ندارد.

در عیب یابی روشویی توجه کنید، تنها نقطه ای که ممکن است دچار نشتی شود، سوراخ دار شیر آب است. تمام روشویی ها از هر نوع که باشند اگر شیر آبشان به خوبی نصب و درزبندی نشده می باشد، دچار مشکل نشتی میشوند.

نکته عیب روشویی

سینک روشویی که لبه دار است باید دارای آب بند محکمی در زیر لبه های اطراف خود باشد. از آنجا که تجهیزات و اتصالات لوله در زیر سطح پیشخوان است، در صورت نشت آب از لبه های سینک، آب روی این لوله ها جمع می شود.

عیب یابی روشویی

عیب یابی روشویی، تفاوت زیادی با سایر سینک ها ندارد اما اتصالات لوله فاضلاب و تخلیه آب آن بالقوه موجب بروز مشکلاتی می شود.

در صورت بروز اشکال، اتصالات مهره لغزشی و دریچه آبرو روشویی ها را باید طبق روشی که برای سینک های آشپزخانه توصیه شد، بررسی کنید.

به خاطر داشته باشید که کل ظرفیت کاسه سرویس بهداشتی را از آب پر کرده و سپس کل آب را یکجا خالی کنید و وجود نشتی در لوله فاضلاب را بررسی کنید.

برای این کار از دستمال سرویس بهداشتی استفاده کرده و آن را دور محل های نشتی بمالید، چراکه در این صورت رطوبتی روی دستمال می نشیند که شما قادر به مشاهده آن نیستید.

لوله های تخلیه آب

لوله های تخلیه آب با مکانیسم بازشو سریع (POP-UP assemblis)، تفاوت اصلی میان سینکهای ظرفشویی و روشویی هستند. اگر پیچ تخلیه آب به خوبی تنظیم شود، کاسه سرویس بهداشتی، آب را در خود جمع نمی کند.

این مشکل معمولا به وضوح مشاهده میشود که راه حل آن، تنظیم میله بالابر است. با این حال، مواردی وجود دارد که حتی اگر پیچ تخلیه آب به خوبی درزبندی شده باشد، کاسه سرویس بهداشتی آب خود را از دست داده و این آب از جایی دیگر نشت می کند.

دلیل این مساله چیست؟ آیا موقعیتی را که در ابتدای این فصل شرح دادم به خاطر دارید؟ به شما گفتم که ممکن است روشویی تمام آب خود را از دست بدهد اما هیچ اثری از نشتی یافت نشود. خوب، حال باید بدانید که چه اتفاقی افتاده است.


من لوله کش های خوبی سراغ دارم که درگیر تنظیم پیچ تخلیه آب بوده اند در حالی که علت نشتی چیز دیگری بوده است. عقل سلیم می گوید که وقتی آب از کاسه سرویس بهداشتی خارج می شود، حتما از میان پیچ تخلیه آب عبور کرده است.

اما در این ارتباط استثناهایی هم وجود دارد. اگر لبه های لوله فاضلاب روشویی با بتونه، درزبندی نشود، آب به زیر لبه های لوله، نشت می کند.

در مورد این مشکل در بخش مربوط به سینک های آشپزخانه صحبت کردیم اما یافتن محل نشتی آب در روشویی ها، دشوارتر است.

زمانی که نشتی در یک سینک آشپزخانه ره می دهد، وجود آب در بعضی از نقاط در زیر سینک مشهود است در حالی که در روشویی ها، این طور نیست.

آبی که به زیر لبه لوله فاضلاب روشویی تراوش می کند، موجب بروز نشتی در لوله های فاضلاب می شود. در این حالت، آب از لوله ها پایین آورده و وارد پیچ تخلیه آب می شود.

در حالی که هیچ اثری از نشتی باقی نمیماند و تنها نشانه وجود نشتی این است که کاسه سرویس بهداشتی آب خود را از دست می دهد.

لوله کشی که تجربه ای در این قبیل نشتی ها ندارد ممکن است چند روز وقت صرف تنظیم تجهیزات لوله کشی کند اما موفق به حل این معما نشود.

از کجا میفهمید که مشکل نشستی به خاطر تنظيم لوله های تخلیه آب و فاضلاب با آب بند خراب لوله فاضلاب است؟ ساده ترین راه درک این مساله این است که پیچ تخلیه آب را برداشته و درپوش پلاستیکی را در محل خروج آب نصب کنید.

اگر در این حالت نیز کاسه سرویس بهداشتی آب را در خود نگه ندارد، شما مطمئن می شوید که اشکال از آب بند در محل تخلیه آب است.

اگر درپوش پلاستیکی موجب شود که کاسه سرویس بهداشتی آب را نگه دارد، اشکال کار از تنظیمات لوله های فاضلاب یا آب بند پیچ تخلیه آب است. همین آزمایش ساده موجب ساعتها صرفه جویی در وقت شما میگردد.

هنگام عیب یابی روشویی قتی آزمایش مربوط به درپوش پلاستیکی را انجام می دهید، فقط از درپوش پلاستیکی استفاده کنید، اگر از دیسک لاستیکی استفاده کنید که اغلب در مورد پیچ تخلیه آب سینک های آشپزخانه کاربرد دارد.

این دیسک کل لبه پیچ تخلیه را می پوشاند و از این رو، اطلاعات دقیقی به دست نمی آید.اگر متوجه شدید که دلیل بروز نشتی، آب بند تخلیه آب است، باید لوله های تخلیه آب را باز کرده و یک آب بند جدید نصب کنید.

اگر مشکل نشتی از پیچ تخلیه آب بود، میله بالابر را تنظیم کنید تا از ریختن آب جلوگیری شود. اگر همچنان مشکل به قوت خود باقی ماند، آب بند پیچ تخلیه آب را بررسی کنید. اگر واشر ایراد داشت، آن را تعویض کنید یا پیچ تخلیه آب را به کل عوض کنید.

اگر شیارهای لوله تخلیه آب به خوبی درزبندی نشوند، آب از آن نشت می کند. این نوع نشتی معمولا وقتی که آب از شیر خارج می شود، مشخص نمیشود.

برای تشخیص این نوع نشتی، باید کاسه را پر از آب کرده و آب آن را یک دفعه خالی کرد. در این آزمایش، حجم و فشاری که آب دارد موجب مشخص شدن محلی می شود که آب از آن نشت می کند.

گاهی اوقات آب از اطراف محفظه ای نشت می کند که میله پاشنه گرد تجهیزات لوله تخلیه آب را در جای خود نگه میدارد. این مساله معمولا نشان دهنده وجود واشر معیوب یا عدم وجود واشر است.

اگر مهره محفظه و میله پاشنه گرد را باز کنید، واشر پلاستیکی باید جلوی توپی نایلونی نصب شده باشد. اگر این واشر وجود نداشته باشد یا بریده و فرسوده باشد، نشتی رخ میدهد.

نکته عیب روشویی

روشویی هایی که لوله فاضلاب آنها از جنس فولاد گالوانیزه است. به تعمیر و نگهداری نیاز دارند. سطح داخلی ناهموار لوله گالوانیزه، مو یا اشیا خارجی دیگر را به خود گرفته و در نتیجه موجب کند شدن جریان آب در لوله ها می شود.

علاوه بر آن، اگر در اتصالاتی که چرخش کوتاهی دارند از لوله گالوانیزه استفاده شود، جریان آب در لوله های فاضلاب به کندی صورت می گیرد.

عقل سلیم

استفاده از عقل سلیم و روش های سیستماتیک، کاربرد زیادی در هر نوع عیب یابی و رفع اشکال دارد که این مورد به ویژه در رفع اشکال سینک های ظرفشویی و روشویی صادق است. معمولا نشتی در سینک های ظرفشویی و روشویی به دلایل پیچیده ای رخ میدهد.

در اینجا دو نمونه از نشتی که یافتن آن دشوار است را توضیح می دهم که در خصوص یافتن محل نشتی در سینک های ظرفشویی و روشویی است. این دو مورد شامل عدم وجود بتونه در اطراف لبه لوله تخلیه آب و عدم وجود بتونه در لبه تجهیزات لوله کشی است.

با این حال، مساله مهم این است که همیشه به خاطر داشته باشید که ظرف سینک ظرفشویی یا کاسه سرویس بهداشتی را کاملا از آب پر کرده و بعد آب را یکجا خالی کنید.

همین طور از دستمال کاغذی یا دستمال سرویس بهداشتی برای تشخیص محل نشتی استفاده کنید. اگر همیشه این اصول را به خاطر داشته باشید و با توجه به آنها، اشکالات سینک های ظرفشویی و روشویی را رفع کنید، همیشه موفق به یافتن دلایل بروز نشتی خواهید شد.

جریان کند آب در لوله های فاضلاب

کند بودن جریان آب در لوله های فاضلاب روشویی از جمله مشکلات متداول در روشویی ها است.در اغلب موارد، وجود موی انسان عامل کند شدن جریان آب در لوله ها میشود. که به یک شرکت لوله بازکن نیاز پیدا میکنید.

در اغلب سینک های روشویی، چک کردن سیفون موجب یافتن دلیل تخلیه آرام آب در لوله های فاضلاب نمی شود. معمولا موی انسان در پیچ تخلیه آب و اطراف میله پاشنه گرد گیر می کند.

لوله کشی که فقط سیفون را بررسی و اقدام به فنر زدن مسیر لوله های فاضلاب می کند تا آب سریع تر جریان یابد، در واقع فقط وقت و انرژی خود را تلف میکند. دلیل ریشه ای این مشکل، تجهیزات لوله فاضلاب است.

همیشه قبل از فنر زدن مسیر لوله فاضلاب روشویی که آب را به کندی تخلیه می کند، میله پاشنه گرد و پیچ تخلیه آب را چک کنید تا مطمئن شوید وجود مو یا اشیا خارجی دیگر مسیر آب را مسدود نکرده باشد.

اگر سینک روشویی مجهز به پیچ تخلیه آب نیست، تخلیه لوله های فاضلاب را به دقت بررسی کنید تا اجسامی چون در خمیر دندان راه آب را مسدود نکرده باشد. معمولا در خمیر دندان یا بطری های شامپو در لوله های فاضلاب روباز یافت می شود.

همین طور امکان یافتن سکه یا اجسام خارجی دیگری نیز وجود دارد. برای بررسی وجود این نوع اجسام در لوله فاضلاب، سیفون را برداشته و فندکی روشن کنید تا امکان بررسی چشمی دقیق فراهم شود.

به این منظور باید میله پاشنه گرد را بردارید تا راه لوله های فاضلابی که گرفته است را باز کنید.دلیل دیگر کند بودن جریان آب در لوله های فاضلاب روشویی، پیچ تخلیه آب است که به وسیله میله تا حد کافی بالا نیامده باشد.

اگر میله بالابر تا حد کافی تا بالای شیر آب روشویی پیش نیامده باشد، اهرم بندی کافی ایجاد نمی شود تا لوله فاضلاب زیر آب بند، کاملا باز باشد. وقتی این مشکل رخ میدهد، تنظیم ارتفاع میله، موجب حل مشکل می شود.

روشویی هایی که لوله های فاضلاب آنها از جنس فولاد گالوانیزه است به تعمیر و نگهداری نیاز دارند. سطح ناهموار داخلی لوله گالوانیزه، مو و اشیا خارجی دیگر را به خود می گیرد و موجب می شود که جریان آب در لوله ها به کندی صورت گیرد.

علاوه بر آن، اگر اتصالاتی که پیچ کوتاهی دارند با لوله های گالوانیزه مورد استفاده قرار گیرند، عملا سرعت جریان آب در لوله های فاضلاب کند خواهد بود.

سحر عظیمی
نویسنده
سحر عظیمی
اشتراک گذاری این مطلب

دیدگاه خود را بنویسید

اگر شما هیچ حساب کاربری ندارید ثبت نام کنید، برای ارسال دیدگاه نیاز است که ثبت نام و یا وارد شوید.

تماس با ما