عیب یابی سینک ظرفشویی

عیب یابی سینک ظرفشویی بسیار پیچیده و در عین حال بسیار ساده است. مثلا آیا تا به حال با سینکی برخورد کرده اید که آب را در خود نگه ندارد و در عین حال هیچ نشانه ای نیز از نشتی وجود نداشته باشد؟

در برخی موارد سینک ها تخلیه می شوند بدون آنکه هیچ آبی که نشان دهنده وجود نشتی باشد، بر جای بماند. اگر فکر میکنید در مورد درپوش های با مکانیسم باز شوی سریع (Pop Up Plug) غیر استانداردی که درزبندی نشده اند صحبت میکنم، در اشتباه هستید.

نوع نشتی که من در مورد آن حرف میزنم، حتی با وجود استفاده از درپوش پلاستیکی (Rubber Stopper) در محل درز لوله فاضلاب نیز رخ میدهد.درواقع مهم نیست که چقدر درز لوله تخلیه به خوبی درزبندی شده باشد، این نوع نشتی اتفاق می افتد.

چه نوع نشتی میتواند کاسه سرویس بهداشتی پر از آب را خالی کند بدون اینکه حتی یک قطره آب در آن باقی بماند؟ در این مقاله پاسخ این سوال را درخواهید یافت. اما با توجه به تجارب قبلی آیا قبلا نیز با این سوال مواجه شده اید؟

آیا قبلا خم شده و برای عیب یابی سینک ظرفشویی (Sink) به زیر آن نگاه کرده اید تا محل نشتی را بیابید؟ آیا تا به حال پیش آمده که پایه کابینت با آب اشباع شده باشد اما اثری از نشتی وجود نداشته باشد و هرچقدر آی سینک را پر کرده و دوباره خالی کنید، متوجه چیزی نشده باشید ؟

ممکن است لوله کش سیمک شما را بارها و بارها بررسی کند اما موفق به یافتن دلیل بروز این مشکل نشوید. چرا؟ چون این مشکل ربطی به لوله کش ندارد. بله، آبی که در زیر سینک جمع شده نشان می دهد که نشتی وجود دارد اما این نشتی از شیر آب یا اتصالات لوله فاضلاب نیست.

پس چه چیزی باعث شده که کابینت آشپزخانه خیس شود؟ لوله های توزیع آب (Water Distribution Pipe)، شیر های آب (Faucet) یا لوله های آبرسانی (ُSupplyTubes)، مشکلی ندارند. اگر هنوز به جواب این سوال نرسیده اید، در بخش های بعدی متوجه اصل قضیه خواهید شد.

آیا از رویارویی با سوال های بی جواب خسته شده اید؟ خوب، این خاصیت عیب یابی سینک های ظرفشویی است که سوال هایی وجود داشته باشند و پاسخی برای آنها وجود نداشته باشد. اما وظیفه شما این است که اطلاعاتی را که در اختیار دارید ارزیابی کرده و به جواب برسید.

اگر اطلاعات کافی ندارید، باید موارد مختلفی را که میتواند عامل بروز اشکال باشد آزمایش و بررسی کنید و در نهایت جواب درست را بیابید.

این مقاله به طور کلی در مورد عیب یابی سینک های ظرفشویی است. در حالی که انواع مختلفی از سینک های ظرفشویی در بازار وجود دارد اما اغلب آنها دارای لوله کشی یکسانی هستند. البته تفاوت هایی نیز در زمینه بررسی انواع سینک ها در جریان رفع اشکال آنها  وجود دارد.

در بخش های بعدی این مقاله، توصیه هایی در مورد انواع خاص سینک های ظرفشویی، ارائه میشود اما اغلب انواع متداول سینک های ظرفشویی مورد بحث و بررسی قرار میگیرند.

سینک های آشپزخانه

عیب یابی سینک ظرفشویی

بحث عیب یابی سینک های ظرفشویی را با بررسی سینک های آشپزخانه شروع می کنیم که متدوال ترین نوع سینک ها هستند. همانطور که می دانید، انواع و اقسام بسیاری از سینک های آشپزخانه در اشکال و سبک های متفاوت وجود دارد.

برخی از آنها یک ظرفی (Single Bowls) و برخی دیگر دوظرفی (Double Bowls) یا حتی چند ظرفی (Specialty Bowls) هستند. از جمله موادی که در ساخت این سینک ها کاربرد دارند، می توان به فولاد ضد زنگ و چدن (Cast Iron) اشاره کرد.

بعضی از سینک ها دارای زباله خردکن، برخی دارای ضایعات مداوم و برخی مجهز به سیفون های مجزا (Individual Traps) هستند.

نکته عیب یابی سینک ظرفشویی

نشتی که در اثر مهره لغزشی (End Outlet) رخ میدهد، در هر باری که آب تخلیه می شود، اتفاق نمی افتد. برای مثال اگر شیر آب آشپزخانه باز شود و آب مستقیما از شیر آب جاری شده و وارد لوله تخلیه شود، فشار زیادی روی واشر شیر آب که مهره لغزشی دارد، وارد نمی شود.

تا آب چکه کند، اگر ظروف سینک ظرفشویی از آب پرشده و آب آن همزمان سرازیر شود، حجم و فشار آب موجب ایجاد نشتی و سوراخ در محل اتصالات ضعیف می شود. همیشه با پر کردن ظرف سینک از آب، وجود نشتی در لوله های تخلیه سینک های ظرفشویی و روشویی را آزمایش و بررسی نمایید.

اینها فقط بخشی از احتمالات مساله است اما این که علت وجود نشتی چیست، تفاوتی در عیب یابی سینک ظرفشویی و رفع اشکال ایجاد نمی کند، چراکه اصول و قواعد اصلی این کار، در مورد تمام سینکها کاربرد دارد و اغلب اشکالات را حل و فصل می کند.

حال نگاهی خواهیم داشت به برخی از اشکالات عمومی و شایع پیرامون سینک های آشپزخانه و بعضی از موارد غیرمعمول و نامتعارف.

خیس بودن کابینت پایین آشپزخانه

نخستین نمونه از تماس های تلفنی در خصوص عیب یابی سینک های ظرفشویی که با مركز خدمات انجام میشود مربوط به وجود نم و خیسی در کابینت زیر سینک ظرفشویی است.خود را جای لوله کشی بگذارید که در مرکز خدماتی یک شرکت مشغول به کار است.

مالک خانه ای با دفتر شما تماس گرفته و گله میکند که کابینت زیر سینک ظرفشویی پر از آب شده است. شما یک سری سوال به شکل تلفنی مطرح می کنید تا به فوریت مساله پی ببرید. مالک خانه هرگز متوجه محل نشتی و اینکه این آب از کجا آمده، نشده است.

و فقط میداند که درزی وجود دارد که آب از آن نشت کرده است. قرار ملاقاتی را ترتیب میدهید تا مساله را از نزدیک بررسی کرده و آن را برطرف نمایید. وقتی به خانه مورد نظر مراجعه کرده و به زیر سینک ظرفشویی نگاه می کنید، قطرات آبی را روی کابینت می بینید.

واضح است که آب زیادی از جایی وارد کابینت شده است. حال وظیفه شماست که محل نشتی آب را بیابید.سینک آشپزخانه مذکور، مدلی با دو ظرف مخصوص شست وشو از جنس فولاد ضد زنگ است که دارای سطل زباله و دریچه خروجی مخصوص ضایعات مداوم است.

و همین طور یخساز و دستگاه ظرفشویی به زیر سینک ظرفشویی متصل است.شیر آب، مدلی ساده با یک دستگیره و یک آب پاش (Spray Attachment) است.

پس از این که وضعیت را به صورت اجمالی بررسی کردید، گمان می کنید آب پاش، موجب بروز مشکل نشتی شده است. چراکه تجارب قبلی شما نشان داده که آب پاشهای آشپزخانه اغلب مشکل نشتی به وجود می آورند.

به عنوان مرحله اول از عیب یابی سینک ظرفشویی و رفع اشکال، شیر آب را باز کرده و دسته آب پاش را شل میکنید. آب از آب پاش بیرون می ریزد اما وقتی به زیر سینک نگاه می کنید، با کمال تعجب می بینید که هیچ نشتی وجود ندارد. پس به کار خود ادامه میدهید.

ظرفهای سینک را تا لبه آن پر از آب کرده و سپس آب را سرازیر می کنید. بررسی دقیق سیستم های فاضلاب نیز هیچ نشتی نشان نمی دهد. به سختی می توان علت بروز این مشکل را توضیح داد.
شیر آب سوراخی ندارد.

اتصالات لوله فاضلاب درز و سوراخی ندارد آب کمی از آن نشت می کند و آب پاش هم مشکلی ندارد. این مساله باعث میشود که لوله های آبرسان، شیرهای فلکه و اتصالات متراکم را دقیق تر بررسی کنید. پس از بررسی و آزمایش دقیق آنها متوجه میشوید که ایراد خاصی ندارند.

به عنوان آخرین راه چاره، لبه سینک، یعنی جایی که سطل زباله وصل شده است را کاملا از آب پر کرده و سپس آب را سرازیر و سطل زباله را باز می کنید. اما این بار هم نشتی مشاهده نمی شود. سر خود را می خارانید و کاملا گیج شده اید و نمی دانید اشکال کار از کجاست.

این بار برای عیب یابی سینک ظرفشویی دستمال کاغذی برداشته و تمام اتصالات لوله آب را با آن می مالید اما همچنان خشک است وقتی همین آزمایش را روی اتصالات لوله فاضلاب انجام میدهید، دستمال اصلا نم دار نمی شود.

بسیاری از لوله کش ها در این مواقع با مدیر مرکز خدمات تماس گرفته و از وی راهنمایی می خواهند، اما شما تصمیم می گیرید که مشکل را خودتان حل کنید. مساله این است که نمیدانید دیگر باید چه چیز را بررسی کنید. حال چه کار می کنید؟

آیا هنوز نمیدانید این آب از کجا آمده است؟ یک راهنمایی می کنم. مشکل مربوط به درزبندی (Caulking) است. خوب، حالا میدانید که برای عیب یابی سینک ظرفشویی باید کدام آزمایش را انجام دهید؟

نشتی که در اینجا وجود دارد ربطی به لوله کشی ندارد و تمام اتصالات لوله آب و فاضلاب سالم و بی عیب هستند. آبی که از پیشخوان آشپزخانه (Kitchen Counter) در زیر لبه سینک ظرفشویی جاری میشود به داخل کابینت چکه میکند.

این نوع نشتی (برای عیب یابی سینک ظرفشویی) با انجام آزمایشات استاندارد روی لوله کشی، مشخص نمیشود و تنها راه شناسایی این نوع نشتی این است که آبی را روی پیشخوان و اطراف لبه سینک ظرفشویی بریزید.

وقتی افراد خانه از سینک های ظرفشویی استفاده می کنند، آب به شکل مکرر روی پیشخوان و اطراف آن جاری می شود. اگر لبه های سینک به خوبی درزبندی نشده باشند، آب به زیر لبه سینک ظرفشویی تراوش کرده و به داخل کابینت چکه میکند.

اصلاح درزبندی موجب رفع مشکل می شود، اما بسیاری از لوله کشها موفق به یافتن محل نشتی نمیشوند و واضح است که اگر علت مشکل پیدا نشود، امکان حل آن وجود نخواهد داشت.من به عنوان مالک و سرپرست در این شغل، بارها و بارها با این مشکل مواجه شده ام.

لوله کش هایی که زیر دست من کار کرده اند و به راهنمایی هایم توجه کرده اند، پرده از راز این نوع نشتیها برداشته اند. وقتی از آنها می پرسیدم که آیا برای عیب یابی سینک ظرفشویی درزبندی زیر سینک را بررسی کرده اند، اغلب جوابشان منفی بود.

اما وقتی آزمایش ریزش آب به لبه های سینک را انجام دادند، در کمال تعجب دیدند که آب زیادی به داخل کابینت سرازیر میشود.همین دانش ساده بین موفقیت و عدم موفقیت در عیب یابی و رفع اشکال تفاوت ایجاد میکند.

در صورتی که به درخواست های تلفنی برای ارائه خدمات عیب یابی سینک ظرفشویی پاسخ درستی داده نشود و مشکل آنها برطرف نشود، شرکت متحمل هزینه های هنگفتی می شود. اگر علت بروز اشکال را نیابید و آن را مرتفع نسازید، کل شرکت دچار ضرر و زیان مالی میشود.

چه آن فرد شما باشید و چه رییس شما، تا وقتی که مشکل برطرف نشود، حتا توان بازگشت به محل کارتان را هم نخواهید داشت چراکه این مساله علاوه بر ضرر و زیان مالی موجب از بین رفتن اعتبار فرد لوله کش و شرکت لوله کش میشود.

نکته عیب یابی سینک ظرفشویی

یافتن نشتی در دریچه آبرو سینک باید مثل روش آزمایش وجود نشتی در دریچه تخلیه پسمانده و ضایعات مداوم انجام شود. کل سینک ظرفشویی را از آب پر کرده و یکجا تمام آب را سرازیر کنید.

عیب یابی سینک ظرفشویی

حال میدانید که تمام موارد مربوط به رفع اشکال در لوله کشی، آن چیزی نیست که شما تصور می کنید. در واقع گاهی اوقات لازم است که نگاه عمیق تری به مساله داشته و فقط به دنبال دلایل واضح یا شایع بروز نشتی نباشید.

من نیز یک بار در وضعیت مشابهی قرار گرفتم و با عیب یابی سینک ظرفشویی و رفع مشکل موجب حفظ سود شرکت شدم آشپزخانه های هتل بزرگی دچار مشکل شده و بسیاری از کابینت های زیر سینک آشپزخانه های خیس شده بودند.

مالک هتل به مدیر آن گفته بود که به مساله نشتی در آشپزخانه ها رسیدگی کند. کابینت های زیر سینک آشپزخانه ها خیس شده بودند و اگر مشکل نشتی آب سریعا رفع نمیشد، کابینتها زنگ میزدند. مدیر هتل با شرکت لوله کشی تماس گرفت اما این شرکت موفق به یافتن دلیل وجود نشتی نشد.

مدیر هتل با شرکت لوله کشی دیگری تماس گرفت. این شرکت تجربه زیادی در رفع نشتی آشپزخانه ها داشت. تمام اتصالات لوله آب باز شده و مجددا نصب شد. از واشرهایی با مهره لغزشی جدید استفاده شده و درزبندیهایی جدید در زیر صافی سبدی شکل قرار گرفت.

کش مدیر هتل را مطمئن کرد که مشکل حل شده و دیگر آب نشت نمی کند. هزینه این سرویس بالا بود اما هتل معتقد بود که این کار لازم است، در نتیجه صورتحساب شرکت را پرداخت کرد اما مشکل نشتی در آشپزخانه های هتل به قوت خود باقی ماند.

وقتی لوله کش آن شرکت به هتل بازگشت، قادر به یافتن محل نشتی نشد. مدیر متل هم که ناامید شده بود با شرکت ما تماس گرفت.ما شماره تلفن لوله کش را به مدیر هتل دادیم. وقتی لوله کش به محل رسید، مدیر هتل جریان کار دو شرکت لوله کش قبلی را برای او شرح داد.

لوله کشی که فرستاده بودیم، فرد بسیار با تجربه ای بود و به محض این که اطلاعات مربوط به نشتی در کابینت آشپزخانه را از مدیر هتل دریافت کرد، تا حدی متوجه شد که مشکل از کجاست.مدیر، لوله کش را به یکی از آشپزخانه های هتل برد.

جایی که مقدار زیادی آب زیر سینک ظرفشویی جمع شده بود. لوله کش نگاهی به زیر کابینت انداخت و اتصالات لوله آب را بررسی کرد که همگی نیز خشک بودند. سپس، تمام ظرفیت سینک ظرفشویی یک ظرفی را از آب پر کرده و آب را به یکباره سرازیر کرد.

آب از هیچ کدام از اتصالات لوله فاضلاب نشت نکرد.لوله کش دستمالی را از کیف کار خود برداشته و آن را روی آب جمع شده در کابینت گذاشته، آن را دورتادور کابینت قرار داد و از مدیر خواست که ببیند چه اتفاقی می افتد. مدیر کاملا گیج شده بود اما به دست او نگاه می کرد.

لوله کش لیوان آبی را برداشت و مقداری آب در آن ریخت و سپس این آب را در اطراف لبه های سینک آشپزخانه ریخت و متوجه شد که آب به داخل دستمال های کاغذی چکه میکند. مدیر هتل تعجب کرده بود.

پس از حل این مشکل، لوله کش و مدیر هتل سراغ آشپزخانه های دیگری رفتند که در تمام موارد، علت بروز نشتی، عدم وجود آب بند در لبه های سینک ظرفشویی بود.در عرض یک ساعت، مشکل تمام نشتیها، رفع شد.

مدیر هتل خوشحال بود که فقط با استفاده از چند نوار سیلیکون برای درزبندی و صرف کمتر از دو ساعت، مشکل تمامی آشپزخانه ها حل شد. هزینه این کار نیز بسیار کمتر از هزینه ای بود که دو شرکت لوله کشی قبلی دریافت کرده بودند اما مهم تر از همه این بود که مشکل نیز برطرف شده بود.

پس از آن روز، مدیر هتل در صورت بروز مشکل با هیچ شرکتی به جز شرکت لوله کشی ما تماس نمی گرفت. تجربه آن لوله کش موجب شد که مشکل نشتی در آشپزخانه های هتل رفع شود و از طرفی ما نیز مشتری خود را حفظ کنیم.

فکر میکنم اگر آن دو شرکت لوله کشی نیز نگاه دقیقی به صورت مساله داشتند، میتوانستند آن را حل کنند. اما این طور نبود، چراکه فقط روی مشکل لوله کشی تکیه کرده بودند و همین کار آنها باعث شد که شرکت ما قهرمان این ماجرا باشد.

لوله کش ما با توجه به مسائلی فراتر از مشکلات ساده لوله کشی، کاری کرد که مدیر هتل هرگز آن را فراموش نمی کند.

نشتی سوراخ شیر آب

آیا تا به حال با نشتی در سوراخ شیر آب مواجه شده اید؟ این نوع نشتی معمولا در شیرهای آب آشپزخانه یا آب پاش ظرف شویی رخ میدهد. در این حالت، آب در کف کابینت زیر سینک ظرفشویی جمع میشود.

حتی ممکن است به محل های دیگری مثل لوله های آبرسان یا لوله پلاستیکی آب پاش هم تراوش کند.وقتی هنگام عیب یابی سینک ظرفشویی برای بار اول این آب را می بینید، طبیعی است اگر فکر کنید مشکل از شیر آب است.

بله، مشکل از شیر آب است اما این اشکال ربطی به معیوب بودن شیر یا اتصالات آن ندارد. اشکال کار وجود آب بند نامناسب بین پایه شیر آب و روی سینک ظرفشویی است که در نتیجه استفاده از واشرهای خراب یا آب بند معیوب است.

که در هر دو مورد، آب در زیر پایه نشت کرده و از میان سوراخ های شیر آب به داخل سینک می ریزد.برای رفع این اشکال، باید شیر آب را باز و از آب بند جدید بتونه کاری شده با واشر جدید استفاده کنید. راه حل دیگر، استفاده از مهره آب بند در اطراف پایه شیر آب است.

صافی های سبدی شکل

عیب یابی سینک ظرفشویی

نکته قابل توجه در عیب یابی سینک ظرفشویی این است که صافی های سبدی شکل در بروز دو نوع نشتی در سینک های آشپزخانه دخالت دارند. اگر سینک ظرفشویی آب را در خود نگه ندارد. معمولا علت بروز این مشکل، صافی سبدی شکل است.

اگر صافی، آببند درستی نداشته باشد، کل صافی سبدی شکل را باید عوض کرد. پوشش تخلیه آب می تواند همین طور سالم باقی بماند اما مغزی سبد صافی را باید تعویض کرد.

نکته عیب یابی سینک ظرفشویی

روشویی که به دیوار وصل می شود باید مجهز به مواد ضدآب باشد که در محل اتصال تجهیزات و لوله روشویی به دیوار، نصب می شود.

اگر این آب بند خراب بوده یا اصلا نصب نشده باشد، آب از پشت تجهیزات و اتصالات لوله در روشویی به پایین ریخته و موجب نشت آب در سیستمهای لوله آب و فاضلاب میشود.

وجود آب بند خراب در لبه صافی سبدی شکل موجب تراوش آب به زیر آن و به داخل کابینت زیر آشپزخانه می شود. اگر بتونه ای که برای ایجاد این آب بند به کار رفته، فرسوده و شکننده شود، احتمال بروز نشتی وجود خواهد داشت.

این نوع نشتی معمولا به بیرون تراوش کرده و از اتصالات لوله فاضلاب به پایین می ریزد. اما در ظاهر این طور به نظر می رسد که از مهره لغزشی یا واشری که در زیر دریچه آب رو سینک قرار دارد ناشی میشود.

در چنین شرایطی باید پوشش صافی سبدی شکل را برداشته و آب بند جدیدی در آن نصب کنید تا این مشکل نیز رفع شود

عیب یابی سینک ظرفشویی

نکته عیب یابی سینک ظرفشویی

نشتی حاصل از زباله خردکن و صافی سبدی شکل شبیه به هم هستند. اگر به محل پیچ خورده تخلیه آب، آب بند بتونه کاری شده خوبی نداشته باشند، آبی که از آن عبور می کند، به بیرون تراوش می کند.

اگر شاهد ریزش آب از اطراف سطل زباله یا چکه کردن آب از دیوارکوب یا زیر سطل زباله باشیم، در ابتدا باید آب بند بتونه کاری شده زیر لبه دریچه آب را بررسی کنیم.

ضایعات مداوم

ضایعات مداوم و مهره های لغزشی نیز سبب بروز بسیاری از انواع نشتیها در زیر سینک ظرفشویی می شوند. وقتی افراد اشیایی را در زیر سینک ظرفشویی انبار می کنند، معمولا وجود آنها به لوله های فاضلاب یا مهره های لغزشی صدمه وارد میکنند.

و موجب سوراخ شدن آنها می شود. اگر واشری با مهره لغزشی، فرسوده و شکننده باشد، وارد آمدن فشار کم به آن نیز موجب سوراخ شدن و نشت آب میشود.

بسیاری از لوله کشها هنگام عیب یابی سیمک ظرفشوی وقتی در جست وجوی محل نشتی در سیستم فاضلاب سینک ظرفشویی هستند، دچار اشتباه می شوند. بارها شاهد بودم که حتا لوله کشهای ماهر و باتجربه هم در این موارد اشتباه کرده اند.

و فقط قطعاتی را که تازه نصب شده یا اتصالات لوله کشی را بررسی و آزمایش کرده اند. این افراد معمولا قبل از انجام هر کاری، آزمایش پرکردن آب در سینک ظرفشویی را انجام نمیدهند.

نشتی حاصل از مهره لغزشی در هر بار که آب تخلیه می شود، رخ نمی دهد. برای مثال، اگر شیر آب آشپزخانه باز و مستقیما از شیر آب جاری شود، فشار زیادی روی واشر شیر آب کهمهره لغزشی دارد، وارد نمی شود تا سوراخ شده و آب نشت کند.

با این حال، اگر ظرف  سینک ظرفشویی پر از آب شود و آب آن یکجا خالی شود، حجم و فشار آب باعث بروز نشتی در محل اتصالات ضعیف میشود. خانم های خانه دار اغلب کل سینک را از آب پر کرده و ظرفها را در آن می شویند.

در این صورت با پر کردن سینکها از آب، قادر به یافتن دلیل آن نخواهید بود و این باعث میشود که فرد لوله کش فقط مهره های لغزشی واشر را سفت کرده و محل را ترک کند با این امید که مشکل نشتی آب برطرف شده باشد.

نکته عیب یابی سینک ظرفشویی

یافتن نشتی در محل دریچه آب رو سینک ظرفشویی باید مثل روش مورد استفاده در ضایعات مداوم، انجام شود. کل ظرف سینک را از آب پرکرده و آب را یک دفعه خالی کنید.

اما دفعه بعد که خانم خانه، سینک را پر از آب کرد تا ظرفها را بشوید، نشتی دوباره رخ میدهد که این مساله در نهایت موجب تماس دوباره با شرکت، عصبانیت این خانم و ضایعات مداوم سینک ظرفشویی خواهد شد.

از این رو بهتر است کل ظرفیت سینک را از آب پر کرده و سپس تمام آن را یکجا سرازیر کنید. اگر با سینک دوظرفی سروکار دارید، هر دو ظرف یا کاسه سینک را از آب پر کرده و تمام آب را به طور همزمان خالی کنید.

نکته عیب یابی سینک ظرفشویی

سینک های میله ای (Bar sink)، نمونه های کوچکی از سینکهای ظرفشویی آشپزخانه هستند. تمام اطلاعات مربوط به رفع اشکال سینک های معمولی آشپزخانه در مورد این نوع سینکها نیز کاربرد دارد.

مشکلات مربوط به فاضلاب

سینک های آشپزخانه، محلی است که مشکلات مربوط به تخلیه و فاضلاب بیش از هر جای دیگری مشاهده میشود که این امر به ویژه در مورد سینک هایی که لوله های آب و فاضلاب آنها کهنه و فرسوده است، بیشتر صدق می کند.

و از جمله آن میتوان به لوله هایی از جنس فولاد گالوانیزه اشاره داشت علاوه بر آن، بسیاری از اشیا خارجی نیز وارد سیستم های فاضلاب زیر سینک های آشپزخانه میشوند که یکی از عواملی است که سبب بروز بیشتر مشکلات مربوط به فاضلاب میشود.

من در جریان کارم به عنوان لوله کش یک مرکز خدمات، عیب یابی سینک ظرقشویی حتی اشیا و وسایلی مثل حلقه انگشتر، چنگال، چاقو، قاشق، در بطری های شامپو، گردنبند، دستبند، گوشواره و حتی دستگاه بخور نیز در سیستم فاضلاب اشپزخانه ها یافته ام.

با وجود استفاده از صافی های شطرنجی در محل تخلیه آب سینک های ظرفشویی جدید، اشیا خارجی بیشتری نسبت به قبل وارد سیستم فاضلاب آشپزخانه ها می شوند.اغلب مشکلات مربوط به فاضلاب در سینک ها را میتوان به سادگی رفع و رجوع کرد.

دریچه آبرو سینک را بردارید و بررسی کنید. اگر تمیز باشد، مشکل نشتی از بازوی سیفون یا لوله تخلیه آب است و اغلب فنر زدن موجب باز شدن انسداد و گرفتگی مسیر تخلیه آب میشود.

در مقاله (عیب یابی سیستم های تهویه و فاضلاب) قصد داریم بیشتر در مورد لوله های مسدود فاضلاب بحث کرده و این مساله را به طور مفصل بررسی کنیم.

اما فقط تا این حد بدانید که با برداشتن دریچه آبرو و بخشهایی از ضایعات و پسمانده ها در لوله آب و فاضلاب، میتوانید تا حدی مانع از مسدود شدن مسیر آب در لوله ها و جمع شدن آب در سینک ظرفشویی شوید.

اشتراک گذاری این مطلب

دیدگاه خود را بنویسید

اگر شما هیچ حساب کاربری ندارید ثبت نام کنید، برای ارسال دیدگاه نیاز است که ثبت نام و یا وارد شوید.

تماس با ما