عیب یابی وان حمام

در این مقاله به عیب یابی وان حمام (Bathtubs) میپردازیم. مشکلات وان حمام میتواند آسیبهای زیادی را در پی داشته باشد. در صورتی که فعالیتهای سرویس دهی زیادی را انجام داده باشید، می دانید که یک وان حمام معیوب با چه سرعتی میتواند سقف یا کف زیر خود را خراب کند.

در صورتی که در این زمینه تازه کار هستید، به زودی خواهید فهمید که نشتی وان حمام چگونه می تواند نابود کننده باشد. وان حمام بر اساس ماهیت، می تواند چالش های زیادی را برای متصدیان رفع اشکال در بر داشته باشد.

 راه های زیادی در سیستم های لوله کشی وجود دارد که به واسطه آنها از ردیابی محل نشتیهای وان حمام جلوگیری شده و علاوه بر این، تردید در نامناسب بودن ریخته گری در قطعات دیگر نیز به این مساله دامن می زند.

وانهای حمام می توانند نشتی را از راه مشکلات یا جریان بیش از اندازه، دهانه سرریز (Tub Spout)، دوش های بالای وان (Shower Head)، شیرها و زانویی های خود و حتا دیواره ها و کف حمام نیز ایجاد کنند. 

به علت وجود چنین احتمالات زیادی برای نشتی در وان حمام، رفع اشکال وانهای حمام نیازمند توجه جدی و برخورداری از یک طرح عملیاتی است.اجازه دهید این فصل را با نگاهی بر موقعیتهای واقعی که به دفعات با آنها مواجه شده ام، شروع کنیم. 

مثالی که قرار است در اینجا ارائه شود چندان غیرمعمول نیست؛ بلکه نمونهای مناسب است. این داستان مبتنی بر سرویس های واقعی است که خودم در آنها حضور داشته ام. اقدامات لوله کشها در این مثال به خوبی اقدامات صورت گرفته در برخی از تجربیات لوله کشی من را منعکس میکند.

این داستان با تماس سراسیمه صاحب خانه با سرویس اضطراری جهت عیب یابی وان حمام آغاز میشود. او مشغول صحبت با تلفن آشپزخانه بود که متوجه سرازیر شدن جریان آب از اتصالات برق اتاق ناهارخوری میشود.

یک لوله کش به محل اعزام شد و هنگامی که به خانه رسید، شواهدی زیادی مبنی بر وجود نشتی مشاهده شد اما ریزش آب قطع شده بود. میز ناهارخوری و فرش خیس بود و صاحب خانه کاملا گیج شده بود که چرا این نشتی پیش از رسیدن لوله کش قطع شده بود.

اگر بخواهم اطلاعاتی کلی در خصوص این خانه به شما بدهم، باید بگویم که در طبقه دوم آن یک حمام کامل و یک نیمه حمام وجود داشت که هیچ کدام نیز در مجاورت اتاق ناهارخوری که نشتی در آن دیده شده بود، قرار نداشتند. آیا می توانید پاسخ این معما را بیابید؟

لوله کش پس از آرام کردن صاحب خانه، حلقه اتصالات برق را بیرون آورد و چراغی را وارد فضای سقف نمود. مقداری آب پشت دیوار خیس دیده میشد. آب دور جعبه تقسیم برق را گرفته بود و جهت ورود آب مشخص نبود.

از این رو لوله کش قادر نبود تشخیص دهد که آیا لوله ای در تیرچه دیوار وجود دارد؟ اما در وهله نخست چه کار باید کرد؟ قبل از اینکه روش اجرایی رفع این اشکال را برایتان تشریح کنم، ابتدا اجازه دهید ببینیم لوله کشهای اعزامی به این محل در رویارویی با این مشکل چگونه عمل کردند.

درصد بالایی از لوله کشها معتقدند که هنگام عیب یابی وان حمام، برای بررسی وجود نشتی، باید سوراخی روی سقف ایجاد شود. اما همین دسته از لوله کشها پس از تخریب سقف نیز قادر به دستیابی به اطلاعات لازم و مورد نیاز خود نخواهند بود.

در چنین حالتی اگرچه احتمال یافتن لوله در این ناحیه بسیار پایین است اما ممکن است بتوان با دنبال کردن مسیر آب، منشا نشتی را شناسایی کرد. اما اگر سوراخ کردن سقف اجتناب ناپذیر هم باشد، انجام آن در مراحل ابتدایی عیب یابی، روش درستی نخواهد بود.

 حتی ممکن است به لوله کش اجازه سوراخ کردن سقف نیز داده شود اما باید به خاطر داشته باشید که همیشه راههای بهتری هم برای پی بردن به علت نشتی وجود دارد.در صورتی که لوله کش، سقف را سوراخ و مسیر آب را شناسایی کرد، در ادامه چه راهکاری خواهد داشت؟

در چنین وضعیتی برخی به نقطه دیگری از سقف رفته و یک سوراخ دیگر ایجاد می کنند. این عمل موجب ایجاد دو سوراخ در سقف خانه میشود و احتمالا به رفع مشکل پدید آمده نیز هیچ کمکی نمی کند.

تا کنون چه داده هایی را باید ارزیابی کرده باشیم؟ میدانیم که در حمام در طبقه بالا قرار دارد و لوله ای نیز در محل جمع شدن آب و سرازیر شدن آن از اتصالات برق وجود ندارد. از سوی دیگر نیز میدانیم که حجم زیادی آب از سقف چکه کرده و ریزش آن نیز به همان سرعت متوقف شده است. این مساله چه چیزی را میخواهد به ما بگوید؟

در چنین وضعیتی میتوانیم بگوییم که احتمالا نشتی آب نمیتواند از لوله های توزیع آب باشد. چراکه اگر این چنین بود، نشتی ادامه می یافت و فشار ثابت آب در لوله های توزیع اجازه توقف ریزش آب را نمیداد.

اما با توجه به اینکه نشتی از لوله های توزیع آب نبوده است، باید از لوله های تخلیه باشد. اما این سئوال مطرح می شود که کدام لوله های تخلیه؟ پس از بررسی سوراخهای ایجادشده در سقف هیچ لوله تخلیه مشاهده نشد.

 در این مواقع هنگام عیب یابی وان حمام بسیاری از لوله کشها متحیر میشوند که چه کار باید بکنند؟ برخی دیگر نیز به کندن بیشتر سقف مبادرت می ورزند که احتمالا باز هم نمی توانند نشتی بیابند. 

تعیین موقعیت نشتیهایی از این دست، به خصوص در شرایطی که برای مدت زمان طولانی رخ نداده است، می تواند کار طاقت فرسایی باشد.سرویس بهداشتی، وان حمام، شکستگی در لوله فاضلاب، عایق کاری نامطلوب سقف، ریزش آب از طبقه بالا همگی میتوانند از دلایل نشت آب باشند.

که تشخیص آن بسیار دشوار است. اما در شرایطی که چنین نشتی برای اولین بار در خانه ای اتفاق می افتد و هیچ الگویی هم برای رفع آن وجود ندارد، چه باید کرد؟باقی ماندن در حالت سردرگمی کافی است؛ اجازه دهید راه حل رفع این اشکال را به شما بگویم.

با توجه به متوقف شدن ریزش آب، میتوان فرض کرد که نشتی از یک لوله آب پرفشار ناشی نشده است. پیش از سوراخ کردن سقف، عاقلانه تر این است که با قطع جریان برق، شرایطی برای ایجاد نشتی مجدد آب فراهم کنیم. 

وقتی یک بار آب نشت می کند، می تواند باز هم این نشتی پدیدار شود. با این حال در برخی موارد نیز غیرممکن است که در بخش های بعدی عیب یابی وان حمام به آنها نیز خواهم پرداخت.

هنگام ارزیابی، مشاهده خواهید کرد که نشتی بیشتر از آن اندازه ای است که باید از یک روشویی ناشی شده باشد و این تصور را به وجود می آورد که ممکن است ناشی از سرویس بهداشتی، دوش یا وان حمام باشد. مگر آن که باران باریده باشد و عامل آن را عایق کاری سقف بدانید.

اما نخستین گام در این مرحله آن است که از صاحب خانه بخواهید بایستد و محل اتصالات برق را با دقت مشاهده کند. شما نیز باید او را از کاری که قرار است انجام دهید آگاه کنید و از او بخواهید شما را از هر گونه نشتی دیگر مطلع سازد.

از صاحب خانه بپرسید آیا در 30 دقیقه ای که پی به نشتی برده است، در طبقه بالا کسی از تاسیسات لوله کشی استفاده کرده است یا نه. در صورت مثبت بودن پاسخ این سئوال، بیرسید کدام تاسیسات استفاده شده است؟

آیا کسی دوش گرفته است؟ آیا سیفون سرویس بهداشتی کشیده شده است؟ پس از دریافت پاسخ این سئوالات، مشخص کنید که کدام حمام مورد استفاده قرار گرفته و سپس مراحل عیب یابی وان حمام را در آن آغاز کنید.

فرض بر آن است که هر دو حمام به دلیل آماده شدن افراد خانواده برای رفتن به مدرسه یا محل کار مورد استفاده قرار گرفته است. متعاقبا از تمامی تاسیسات نیز استفاده و نشتی آب تا زمانی که صاحب خانه به طبقه پایین نیامده است، مشخص نشده است.

نکته عیب یابی وان حمام

 وان هایی که آب را در خود نگه نمیدارند عموما باید به لحاظ مجاری تخلیه مورد بررسی قرار گیرند. ممکن است آب در اطراف حلقه مجرای تخلیه نشتی پیدا کند اما مشکل اصلی تنظیم مشکلات وان است. در صورتی که آب از پایین وان نشت نکند، می توانید مطمئن شوید که علت اصلی تنظیم انبار وان است.

به طبقه بالا بروید و س یفون یکی از سرویس های بهداشتی را بکشید. این عمل را برای هر کدام دوباره انجام دهید. برای رفتن به سراغ تاسیسات بعدی چند دقیقه صبر کنید.

با توجه به این که آب، پیش از پایین آمدن پیرامون سقف به گردش در می آید، برای هر تاسیسات مقداری زمان باید سپری شود. وقتی متقاعد شدید سیفون سرویس بهداشتی اول علت نشتی نیست، دوباره سیفون سرویس بهداشتی دوم را بکشید.

پس از آن که منتظر ماندید آب از تاسیسات روشنایی نشت کند، وان را آزمایش کنید. وان را از آب پر و لوله تخلیه را باز کنید. بگذارید تمام آب تخلیه شود و منتظر بمانید تا ببینید آیا نشتی آب پدیدار می شود یا خیر.

در صورت عدم تحقق این مساله، دوش را برای مدت پنج دقیقه باز نگه دارید. ممکن است در رایزر سری دوش، آب وجود داشته باشد. اما این آب تنها در صورتی قابل مشاهده خواهد بود که دوش باز شود.

در حقیقت رایزر تا زمانی که دوش باز نشود، تحت فشار قرار نخواهد گرفت. اگر هنوز نتوانسته اید مجددا نشتی آب را مشاهده کنید، روشوییها را امتحان کنید. هر دو را از آب پر کنید و اجازه دهید که در یک زمان تخلیه شوند.

ممکن است در بسیاری از موارد عیب یابی وان حمام توانسته باشید از این طریق نشتی را شناسایی کنید، اما این مساله عمومیت ندارد. این به آن معنا است که تمامی لوله کشیها را آزمایش کرده اید و هیچ چیزی را که موجب نشتی آب شده است پیدا نکرده اید.

پس در حال حاضر چه باید کرد؟ خوب هنوز چیزهای زیادی برای چک کردن وجود دارد. اگر هیچ یک از تاسیسات لوله کشی نشتی ندارند، پس این نشتی از مکانی نامعلوم نشات گرفته است. فرض می کنیم حمام دارای یک وان و دوشی در بالای آن است.

کف و دیوارهای اطراف نیز کاشیکاری است.این آب ممکن است از کجا آمده باشد؟ ممکن است از میان سقف و دیواره های وان آمده باشد. اگر دوغاب ریزی کاشیها به خوبی صورت نگرفته باشد، آب ممکن است از میان کاشیها کرده و به سوی تاسیسات روشنایی هدایت شود.

اما در صورتی که لوله و شیر وان هم به جویی آب بندی نشده باشند نیز ممکن است آب از روی بدن شخصی که در حال استحمام است روی فواصل موجود در دیوار و سقف بریزد.

با توجه به اینکه این نوع از نشتیها به سادگی و تنها با باز کردن دوش قابل تشخیص نیستند، بهتر است شرایط دوش گرفتن یک فرد را شبیه سازی کرد. اما نه! مجبور نیستید درون وان بایستید و خیس شوید! اگر وان دارای پرده باشد، خوش شانس خواهید بود.

وجود پرده به خوبی نشان میدهد که آب از وان به کف می ریزد. از پرده میتوان برای شبیه سازی استحمام یک فرد نیز استفاده کرد. مرحله عیب یابی وان حمام را با ریختن آب به کف حمام به خصوص نزدیک لبه وان آغاز کنید. در ریختن آب مضایقه نکنید.

در صورت ناپدید شدن آن، منتظر شنیدن فریاد صاحب خانه باشید و اگر روی کف باقی ماند، دیواره های وان را بررسی کنید. دوش را باز کنید و پرده را به سمت جلوی وان و تقریبا در محلی که فرد استحمام کننده می ایستد، بگیرید.

بگذارید آب از پرده به دیواره های بالایی و جانبی وان پاشیده شود. این عمل را حداقل به مدت پنج دقیقه ادامه دهید. با آشکار شدن مجدد نشتی، توانسته اید تا حدودی به برخی از عوامل بالقوه نشتی آب نزدیک شوید که یا به دلیل دوغاب ریزی نامطلوب یا به علت عدم دقت در آب بندی لوله های وان یا دستگیره های شیر ایجاد شده است.

از صاحب خانه بخواهید به طبقه بالا بیاید تا با باز کردن دریچه بازدید وان حمام، بتوانید مشاهده کنید که آیا آب از خروجی های لوله کشی جریان می یابد یا از میان دوغاب ریزیها. در صورتی که از سوراخهای موجود در لوله کشی عبور نمی کند، میتوانید فرض کنید که از میان دیواره های کاشی شده حمام نشت کرده است.

همان گونه که میتوانید مشاهده کنید، این نوع عیب یابی وان حمام زمان بر است. اما در صورت برخورداری از یک دید قوی، میتوانید سرعت انجام این فرآیند را بالا ببرید. 

مثلا من معمولا می توانم با نگاه کردن به سقف مسیر عبور تیرآهن های کف را تشخیص دهم و با توجه به اینکه در حالت عادی، آب در فواصل میان دو تیرآهن جریان نمی یابد، اغلب میتوانم محل دقیق نشتی را نشان دهم.

وان هایی که آب را نگه نمیدارند

وان هایی که آب را نگه نمیدارند باید به لحاظ مجرای خروجی آبه تنظیم شوند. در این قبیل وان ها آب معمولا از طریق حلقه تخلیه نشت می کند و مشکل از مجرای خروجی آب است. اگر آبی از پایین وان نشت نکند، با اطمینان می توانید فرض کنید که علت نشتی تنظیمات مربوط به مجرای خروجی است.

انواع مختلفی از مجاری خروجی وجود دارد که هر یک از آنها میتوانند مشکل خاص خود را ایجاد کنند و در برخی لازم است تغییراتی در مکانیسم شان صورت پذیرد. در برخی دیگر نیز تعویض قسمت آبگیر یا به طور کلی درپوش ها ضروری است.

نکته عیب یابی وان حمام

برای جلوگیری از نشتی آب در اطراف حلقه تخلیه، می توانید صافی را باز کرده و یک درپوش پلاستیکی جایگزین آن کنید. این آزمایش میتواند به طور قطع به شما نشان دهد که علت، شناور خروجی است.

مجرای خروجی تماسی

عیب یابی وان حمام

مجرای خروجی تماسی شامل هیچگونه مکانسیم تنظیم داخلی نیست. این خروجی بیشتر به درپوش نگهداری آب در وان بستگی دارد. اگر این مجرا موجب نشتی آب و خروج آن از وان شد، سه راه حل وجود دارد.

عیب یابی وان حمام را با چرخاندن درپوش در جهت عقربه های ساعت آغاز کنید. اگر به اندازه کافی روی دریچه تخلیه پیچ نشود، آب میتواند از درزها و قسمت آبگیر آن عبور کرده و نشت کند.

اگر درپوش به خوبی روی دریچه پیچ شد، آن را باز و آب بند آن را بازرسی کنید. برای اطمینان از اینکه مشکل از درپوش تماسی است، یک درپوش پلاستیکی روی دریچه تخلیه قرار داده و آن را آزمایش کنید. اگر آب از درپوش پلاستیکی نشت نکرد، توانسته اید علت را پیدا کنید. مشکل از درپوش تماسی است.

وقتی متوجه شدید درپوش موجب بروز مشکل شده است، می توانید آن را با یک نمونه نو تعویض کنید یا آن که تنها آبگیر آن را عوض کنید. اما با توجه به هزینه ناچیز تعویض درپوش، بهتر است کل آن را تعویض کنید تا مطمئن شوید که مشکل مجددا ایجاد نمی شود.

مجرای خروجی چرخشی

در ارتباط با نشتی آب در مجرای خروجی چرخشی نیز میتوانید همان روشی که در خصوص مجرای تماسی به کار رفت، را اجرا کنید. حتا اگر دو مجرا به یک شکل عمل نکنند، هردو به یک شکل مانع از خروج آب میشوند.

مجرای خروجی با صافی مکانیکی

مجرای خروجی با صافی مکانیکی نسبت به دو نوع قبلی عملکرد پیچیده تری دارد. این قبیل مجراها دارای شناوری هستند که با مسدود کردن قسمت Tشکل خروجی وان، سطحی از آب را در وان حفظ می کنند. تنظیم این نوع خروجیها مستلزم انجام اقدامات خاصی است.

وقتی حس کردید شناور باید تنظیم شود، پیچها را از صفحه سرریز باز کنید. این عمل به طور کلی موجب از میان رفتن مکانیسم اهرمی آن می شود. محل شناور را میتوان با چرخاندن قسمت سیم کشی شده بالاتر یا پایین تر آورد.

از آنجایی که آب میتواند از شناور عبور کند، باید طول مکانیسم را بیشتر کرد. مکانیسم تنظیم شده را دوباره نصب کرده و آن را آزمایش کنید. هرچند سرهم بندی مجموعه و تنظیم چندباره آن پیش از پیدا شدن محل دقیق مکانیسم چندان هم غیرمتعارف نیست.

نکته عیب یابی وان حمام

برای جلوگیری از نشتی در حلقه تخليه وان حمام، میتوانید صافی را بیرون آورده و یک درپوش پلاستیکی روی آن قرار دهید. این آزمایش، حدس شما در مورد وجود مشکل در شناور وان را تایید خواهد کرد.

مجرای خروجی گهواره ای

عیب یابی مجرای خروجی گهواره ای نیز مانند عیب یابی در مجراهای با صافی مکانیکی انجام میشود. با این تفاوت که مجرای گهواره ای به جای شناور دارای فنری است که در لوله سرریز آویزان میشود. این فنر با مجموعه مجرای گهوارهای تماس برقرار کرده و زمینه باز و بسته شدن درپوش وان را فراهم می کند.

عیب یابی وان حمام در این دسته از مجاری با بررسی مجموعه خروجی گهواره ای آغاز میشود. اهرم الغزنده را فعال کرده و درپوش را مشاهده کنید. آیا دقیق روی دریچه تخلیه قرار می گیرد؟ اگر این اتفاق نیافتد، باید موقعیت مجرا تنظیم شود. آیا درپوش کاملا در داخل دریچه تخلیه وان جای می گیرد؟

اگر این اتفاق نیافتد، باید از ارتفاع درپوش کم شود.اگر چه اینکه علت نشتی از مجرای گهواره ای باشد پدیده متداولی نیست، با این حال، به سختی میتواند از مکانیسم لغزشی آن باشد.

اگر درپوش به خوبی باز و بسته نشود، در چنین حالتی ممکن است لازم باشد طول مکانیسم اهرمی این مجرا را تنظیم کنید که این فرآیند تنظیم نیز مانند روش تنظیم در مجراهای خروجی با صافی مکانیکی است.

نشتی آب از کف وان

نشتی آب از کف وان میتواند دلیل دیگری از خروج ناخواسته آب از وان باشد. هنگامی که آب از یک مکانیسم خروجی نشت می کند، به سمت لوله تخلیه می رود. اما اگر نشتی از کف وان باشد، آب وارد مناطقی مانند سقف طبقه پایین میشود.

عدم بتونه کاری های لازم در سطح زیرین لوله تخلیه را می توان دلیل اصلی نشتی از کف وانها دانست. با این حال ممکن است این نشتی به دلیل خوب کار نکردن یا عدم وجود واشر آب گیری در کف وان باشد. من روی وانهایی کار کرده ام که اصلا واشر به کف آنها نصب نشده است.

نکته عیب یابی  وان حمام

مجرای خروجی گهوارهای میتواند مانع از عبور مو در مجموعه گهواره ای شود. در این حالت درپوش را بگیرید و قسمت گهوارهای آن را بیرون آورید. اگر با مو مسدود نشده است، بخش بالابرنده آن را از لوله سرریز جدا کنید.

پس از جدا کردن این دو قطعه، دریچه تخلیه را پوشانده و همان گونه که قبلا توضیح داده شد، وان را آزمایش کنید. در صورتی که پس از جدا کردن قطعات خروجی آب و تمیز کردن فنر، آب به سرعت از وان خارج شود، می توانید برای تنظیم مجرای خروجی وان برنامه ریزی های لازم را انجام دهید.

اگر با شرایطی مواجه شدید که در آن هیچ گونه دسترسی به کف وان وجود نداشت، باید کارتان را از قسمت داخلی وان انجام دهید که کار چندان دشواری هم نیست.

علاوه بر این، مضاف بر صرفه جویی در وقت، نیازی هم به کندن سقف نخواهد بود. تنها کاری که در این مرحله باید صورت گیرد باز کردن دریچه تخلیه وان است.

با باز کردن پیچ دریچه تخلیه، امکان دسترسی و بازبینی واشر آب گیری امکان پذیر می شود. اگرچه تعویض واشر نیازمند برخورداری از اندکی مهارت است، اما این عمل را میتوان بدون مشکل از بخش داخلی وان انجام داد.

گاهی کمی خمیر یا موم پشت واشر قرار میدهم تا مطمئن شوم پیش از تعویض لوله تخلیه، لغزشی در کف وان صورت نمی گیرد. در واقع از دست رفتن واشر آب گیری بین سقف و کف به نوعی می تواند خجالت آور باشد و این ماده چسبناک می تواند ریسک گم کردن آن را به حداقل برساند.

با نصب یک واشر جديد، قرار دادن ترکیب آب گیری روی دریچه تخلیه و در نهایت بتونه کاری دورتادور لبه داخلی دریچه میتوانید تا حد زیادی از توقف نشتی کف وان مطمئن شوید.

وان هایی که به آهستگی تخلیه می شوند

عیب یابی وان حمام

تخلیه آهسته آب وانها یک مشکل متداول است. علت اصلی این مشکل معمولا یا مجرای خروجی آب وان است که باید تنظیم شود یا وجود یک انسداد جزیی در سیستم تخلیه. انسداد یا عدم وجود دریچه میتواند منجر به پایین امدن سرعت تخلیه شود.

مو معمولا دشمن اصلی دریچه های تخلیه وانها است. حتی وان های مجهز به تخلیه از نوع صافی نیز در معرض انسداد به واسطه مو هستند. مجاری خروجی مکانیکی نیز معمولا مستعد مسدود شدن به وسیله مو هستند. اجازه دهید نگاهی به انواع مختلف مجاری خروجی بیاندازیم و ببینیم وقتی وان به اندازه کافی تخلیه نمی شود برای هر یک از آنها چه کاری باید انجام داد؟

مجرای خروجی تماسی

در مبحث عیب یابی وان حمام، عیب یابی مجاری خروجی کار ساده ای است و میتوانید با باز کردن پیچ، دریچه تخلیه به لحاظ گرفتگی را بررسی کنید و در صورت عدم وجود گرفتگی، درپوش را به گونه ای قرار دهید که کمی بالاتر از موقعیت قبلی اش قرار گیرد. در واقع در چنین شرایطی می توانید تنها با شل کردن درپوش این مشکل را حل کنید.

شما میتوانید برای حل آسان مشکل خود درپوشی اضافه یا حذف کنید. یک درپوش پلاستیکی روی دریچه تخلیه قرار داده و وان را از آب پر کنید. سپس آن را بیرون آورده، نظاره گر فرآیند تخلیه شوید. در صورت تخلیه سریع آب، مشکل درپوش است و چنانچه به رغم وجود یک دریچه تخلیه باز آب به آرامی تخلیه می شود.

لازم است سایر موارد را مدنظر قرار دهید. ممکن است در قسمت Tشکل مجرای خروجی گرفتگی وجود داشته باشد که با استفاده از یک فنر لوله بازکن میتوان این مشکل را نیز رفع کرد.

مجرای خروجی چرخشی

در این قبیل مجراها نیز میتوانید با برداشتن درپوش، دریچه تخلیه را به لحاظ گرفتگی مورد بررسی قرار داد. در حالتی که درپوش برداشته شده است، روی بازشدگی دریچه تخلیه را بپوشانید و وان را همان گونه که قبلا اشاره شد، آزمایش کنید. اما در هر دو حالت احتمال بروز مشکل یکسان است.

مجرای خروجی با صافی مکانیکی

در این بخش از عیب یابی وان حمام میرسیم به مجرای خروجی با صافی مکانیکی. شناور کاربردی در مجرای خروجی با صافی مکانیکی عامل اصلی تخلیه آهسته آب است. این شناور ممکن است در مو غوطه ور یا تنظیماتش به هم خورده باشد.

صفحه سرزیر و قسمت لغزنده آن را جدا کنید. اگر شناور خالی از پسماند باشد، تنها دو احتمال برای تخلیه آهسته باقی می ماند. یا باید با کوتاه کردن قسمت بالابرنده، شناور را بالا برد یا آن که در جایی از سیستم تخلیه، گرفتگی وجود دارد.

در حالی که شناور از لوله سرریز جدا شده است، دریچه تخلیه را پوشانده و همان گونه که اشاره شد، وان را آزمایش کنید. در صورت تخلیه آسان آب، شناور باید تنظیم شود. اگر با بیرون آوردن شناور، تخلیه آب همچنان آهسته بود، به دنبال گرفتگی باشید.

با آزمایش دریچه تخلیه وانی که شناور آن بیرون آورده شده است، می توانید خودتان را از شر مشکلات زیادی خلاص کنید. لوله کشهایی داشته ام که هنگام عیب یابی وان حمام یک ساعت از وقت خود را برای تنظیم ارتفاع شناور صرف کرده اند تا متوجه شوند مشکل از شناور نیست. در حالی که پرداختن به این کار زرنگی می طلبد نه سخت کوشی.

نکته عیب یابی وان حمام

حرکت دادن فنر لوله بازکن از بازشدگی سرریز مجرای خروجی به داخل سیفونهای استوانه ای به دلیل نوع خاص طراحی این سیفونها، غیرممکن است. در واقع فنر را میتوان وارد سیفون کرد اما نمی توان آن را خارج ساخت.

ابتدا به نظر می آید که در حال وارد شدن است اما در عمل، در داخل آن می پیچد. اگر از یک لوله پاک کن الکتریکی استفاده میکنید، احتمالا کابل آن دچار پیچش شده و موجب وارد شدن آسیب دائمی به آن می شود.

نکته عیب یابی وان حمام

مجاری خروجی گهوارهای مو را در قسمت اهرم و فنری که با آنها عمل می کند، نگه میدارد. درپوش را با دست بگیرید و قسمت اهرم آن را بیرون آورید. اگر اهرم با مو گرفته نشده است، قسمت بالابرنده را از لوله سرریز جدا کنید.

پس از جدا کردن این قسمتها دریچه تخلیه را پوشانده و همان گونه که پیش از این نیز اشاره شد، وان را آزمایش کنید. اگر با جدا کردن این اجزا و تمیز بودن اهرم و فنر، آب به سرعت از وان خارج شد، میتوانید برای تنظیم مجرای خروجی برنامه ریزی کنید.

گرفتگی سیفون و لوله تخلیه

چنانچه مجرای خروجی آب دلیل تخلیه آهسته آب وان نبود، به دنبال یافتن گرفتگی در سیفون و دریچه تخلیه باشید. در اغلب موارد این عمل را میتوان به دست یک شرکت کاربلد و متخصص لوله بازکنی سپرد.

یک فنر ۲۰ اینچی به خوبی می تواند وارد سیستم تخلیه شده و هرگونه گرفتگی را رفع کند. بسیاری از وان ها با سیفونهای Pشکل نصب میشوند که وارد کردن فنر در آنها را آسان می سازد. اگر با یک سیفون استوانه ای مواجه شدید که استفاده از آنها نیز در بیشتر موارد غیرمجاز است.

باید به این سیفون و یک بازشدگی توخالی دسترسی یابید. در غیر این صورت، نمیتوان فنر را وارد آن کرد زیرا احتمالا کابل پیچ میخورد. به لحاظ نوع طراحی سیفونهای استوانه ای، نمی توان فنرهای لوله بازکن را از یک بازشدگی سرریز مجرای خروجی وارد آنها کرد.

در واقع فنر میتواند وارد سیفون شود اما نمی تواند از آن خارج شود. ابتدا به نظر میرسد وارد کردن فنر امکان پذیر به نظر می رسد اما در عمل تنها دور سیفون پیچیده می شود. اگر از یک لوله پاک کن الکتریکی استفاده می کنید، احتمالا کابل آن دچار پیچش شده و موجب وارد شدن آسيب دائمی به آن میشود.

نکته عیب یابی وان حمام

انسداد ونت یا لوله تهویه نیز میتواند موجب کندی روند تخلیه آب شود. اگر پس از بررسی مجرای خروجی آب و سیستم تخلیه هیچ علتی برای خروج آهسته آب پیدا نکردید، توجه خود را به لوله تهویه معطوف کنید.

در Maine بیشتر از سیفونهای استوانه ای استفاده میشود. از آخرین باری هم که هنگام عیب یابی وان حمام، روی یکی از آنها کار کردم زمان زیادی نمی گذرد. در این مورد از من خواسته شد وانی را تعمیر کنم که اصلا تخلیه نمیشد که حتا پس از جدا کردن قطعات داخلی مجرای خروجی آب، باز هم مشکل حل نشد.

تهویه در سیستم های لوله کشی Maine به خوبی صورت نمی گیرد. بنابراین برای رفع گرفتگیها اغلب از شناور استفاده می شود. البته این مساله موضوع بحث ما نیست. به هر روی سوراخ سرریز را با یک شناور و دریچه تخلیه را هم با یک شناور دیگر پوشاندم. اما شناورها هیچ نقشی در دریچه تخلیه گرفته شده نداشتند.

تقریبا مطمئن بودم که وان مجهز به یک سیفون استوانه ای است اما تا جایی که توانستم فنر لوله بازکن را به داخل آن فرو بردم. کابل شروع به مارپیچ شدن کرد بنابراین مطمئن شدم که در دریچه تخلیه وان باید یک سیفون استوانه ای وجود داشته باشد.

یک کمد پشت وان وجود داشت اما خبری از دریچه بازدید نبود. در واقع با وجود یک مجرای خروجی مکانیکی و یک سیفون استوانه ای، قاعدتا باید یک دریچه بازدید نیز وجود می داشت که نبود. و این امر، عیب یابی وان حمام را دچار مشکل میکرد.

برای آن که نخواهم وارد دیوار کمد و سقف طبقه پایین بشوم، سعی کردم گرفتگی را با استفاده از جریان آب پرفشار برطرف کنم. اما متاسفانه، نتایج مطلوبی به دنبال نداشت. هرچند آب به آهستگی شروع به خالی شدن کرد ولی وان همچنان مسدود بود.

در این ساختمان چند خانواده به صورت استیجاری زندگی می کردند. با صاحب ملک تماس گرفتم و اجازه ایجاد یک سوراخ در دیوار کمد را از او گرفتم. وقتی این کار را انجام دادم، از دیدن سیفون استوانه ای تعجب نکردم.

سیفون بسیار قدیمی بود و یک دریچه برنجی هم در آن قرار داشت. لوله کشی آن هم تماما از جنس فولاد گالوانیزه بود و در قسمت پایینی سیفون سه اتصال وجود داشت. واقعا قدری عجیب بود که عمل تخلیه به خوبی صورت نمی گرفت.

سیفون میان دو تا از تیرآهن های کف آویزان بود. با توجه به محدود بودن فاصله میان تیرآهن ها، فضایی برای قرار دادن اهرم و آچار لوله نداشتم. سعی کردم با استفاده از یک آچار تشتکی، پوشش دریچه را جدا کنم اما بسیار سفت تر از آن بود که بتوانم حرکتش دهم.

هنگام قدیمی بودن سیفون، وجود چنین مشکلاتی چندان هم غیرمعمول نیست. پس چگونه و باید پوشش دریچه را جدا کرد؟ سعی کردم با استفاده از سرلوله، کشیدن سرلوله و آچار ضامن دار پوشش را جدا کنیم ولی این پوشش همچنان بی حرکت بود.

در ادامه تلاش کردم با ضربات چکش آن را سست کنم اما باز هم هیچ. گام منطقی بعدی استفاده از یک اسکنه سرد و ضربه زدن به پوشش از بیرون بود. ابتدا نمیخواستم چنین کاری بکنم اما فضای محدود کار انتخاب هایم را هم محدود می کرد.

درست پیش از این که از انجام کار نومید شوم، ایده ای به ذهنم خطور کرد. از میان وسایل موجود در کامیونم که مخصوص عیب یابی وان حمام است، یک دستگیره بلند پیدا کردم که در سرلوله به خوبی قرار می گرفت. با استفاده از این دسته بلند، وارد کردن نیروی زیاد و اندکی شانس، توانستم پوشش زانویی را جدا کنم.

وقتی فنر لوله بازکن را درون لوله تخلیه قرار دادم، به خاطر وجود دو تکه فولاد هشتی گالوانیزه در سمت تخلیه سیفون، مقاومت زیادی از طرف آنها مشاهده شد. تنها یک قسمت گریس خور بود که این دو اتصال را از هم جدا می کرد و گرفتگی هم منحرف شده بود. حرکت فنر تا حدودی خوب بود و لوله تخلیه هم تمیز بود.

کار به خوبی انجام شده بود ولی اگر نمیدانستم چگونه باید با سیفون استوانه ای شکل برخورد کنم، هیچگاه به این خوبی نمیتوانست باشد. میتوانستم با این فرضیه غلط که فنر میتواند کارساز باشد، زمان زیادی را تلف کنم و فکر کنم که در حال ضربه زدن به قسمت مسدودشده هستم در حالی که در حال ضربه زدن به سیفون استوانه ای بودم.

اگر سرلوله و دستگیره بلند را نداشتم، ممکن بود هیچگاه نتوانم دریچه بازدید را دربیاورم. اما تجربه بار دیگر توانست نقش مهمی در انجام این کار نیز ایفا کند. سیفون استوانه ای به شکل معکوس نصب شده بود و دریچه بازدید در بالای آن قرار داشت و اگر به جای بریدن دیوار کمد، سقف را از پایین سوراخ کرده بودم، هیچگاه نمیتوانستم به دریچه دسترسی پیدا کنم.

اما چرا ترجیح دادم دیوار کمد را باز کنم؟ دو دلیل برای این کار وجود داشت. اولا انتظار داشتم سیفون معکوس نصب شده باشد؛ چراکه در گذشته نمونه هایی از این مورد را دیده بودم.

ثانيا میدانستم که صدمه زدن به دیواره کمد توکار نسبت به ایجاد سوراخ در سقف طبقه پایین، برای صاحب خانه چندان اهمیتی نخواهد داشت. این دو دلیل همان اصولی است که برای رفع اشکال و اتخاذ تصمیم در این زمینه ها باید مد نظر قرار دهید.

انسداد لوله تهویه

عیب یابی وان حمام

در عیب یابی وان حمام باید توجه کنید که انسداد لوله تهویه نیز می تواند یکی دیگر از دلایل تخلیه آهسته آب به شمار رود. اگر مجرای خروجی آب و سیستم تخلیه را چک کرده و هیچ دلیلی برای تخلیه کند آب پیدا نکردید، توجه خود را به سیستم تهویه معطوف کنید.

اگرچه در مقاله های بعد لوله های تهویه و عمل تهویه به طور کامل بررسی خواهند شد اما لازم است در این فصل نیز نگاهی به چگونگی اثرگذاری آنها بر وانهای حمام بیاندازیم. برخی وانها دارای لوله های تهویه منفردا هستند؛ برخی دیگر نیز به صورت مرطوب تهویه میشوند یا به عباراتی دارای لوله تهویه مرطوب هستند.

اما وانهایی هم وجود دارد که اصلا عمل تهویه در آنها انجام نمی شود. اگر تخلیه آب در وانی که دارای لوله تهویه منفرد است به آهستگی انجام میشود، مشکل مسدود شدن لوله با برگ و آلاینده هایی از این دست است. از این رو وارد کردن فنر لوله بازکن به لوله از پشت بام یا از اتاق زیر شیروانی این نوع مشکلات را حل می کند.

وانهای دارای لوله تهویه مرطوب معمولا از طریق دریچه تخلیه سرویس بهداشتی تهویه می شوند. در چنین شرایطی لوله ای که باید بازدید شود در نزدیکی آن قرار دارد. این نوع مشکلات هم چندان غیرمعمول نیستند.

نکته عیب یابی  وان حمام

یک نشانه از عدم کارکرد مناسب لوله تهویه وجود صدایی شبیه به شرشر در سیستم تخلیه است. این صدا شبیه به صدای ایجادشده در حالتی است که تخلیه متوقف شده است.

اگر تمامی جوانب را در نظر گرفته اید ولی نتوانسته اید هیچ دلیلی برای آهستگی آن پیدا کنید، به بررسی دقیق لوله های تهویه بپردازید.

با وانهایی که نقش لوله تهویه مرطوب را برای سایر تاسیسات از جمله سرویس های بهداشتی بازی میکنند، میتوان اساسا به گونه ای برخورد کرد که گویی از طریق لوله تهویه منفرد تهویه میشوند. چنین وانهایی دارای لوله های تهویه منفرد هستند و باید لوله های نزدیک به وان را چک کنید.

بهتر است از صاحب خانه سئوال کنید که آیا تاسیسات مورد نظر همیشه به آهستگی تخلیه میشود یا خیر؟ در صورتی که وان هیچگاه به درستی کار نکرده باشد، ممکن است اصلا لوله تهویه برای آن تعبیه نشده است

نشتی سر ریزها

برای لوله کشهای کم تجربه که کار عیب یابی وان حمام انجام میدهند تشخیص نشتی سرریزها کار دشواری است. این نشتیها با روشهای متداول قابل تشخیص نیستند. نشتی سرریز هنگام پر شدن وان و قرار گرفتن یک نفر در داخل آن اتفاق می افتد.

جابه جایی آب در اثر جابه جایی بدن فرد نیز می تواند از دلایل دیگر نشتی سرریز محسوب شود. اتصال سرزیر مجرای خروجی آب باید مجهز به یک واشر اسفنجی باشد و از جریان یافتن آبی که با نشت کردن از صفحه سرریز به سمت سیستم تخلیه میرود جلوگیری کند.

نکته عیب یابی  وان حمام

اگر در حال عیب یابی از یک شیر یا تعویض یک شیر کهنه با یک شیر نو هستید، هیچگاه از بازرسی دقیق ترکهای مویی و سوراخهای غیرقابل رویت غافل نشوید.

بعضی اوقات این نشتیها آنقدر کوچک هستند که حتا آب هم از آنها چکه نمی کند. آب تا زمانی که به اندازه کافی برای چکه کردن از شیر جمع نشده است، نمیتواند از داخل دهانه ها چکه کند و در سراسر شیر جریان یابد.

چنانچه آب از داخل شیر به پایین لغزیده و به یک لوله تغذیه وارد شود، میتواند بدون آنکه ردیابی شود، جریان یابد. گاهی واشر به صورت واژگون نصب شده است و در برخی موارد اصلا واشری وجود ندارد.

در پاره ای از مواقع هم ممکن است واشر خاصیت بازدارندگی خود را از دست داده و اجازه عبور پنهانی آب را از خود بدهد. اگر دریچه بازدید بالای وان باشد، شناسایی نشتی سرزیر آسان خواهد بود. در صورت ادامه نشتی، شواهدی مبنی بر این مساله قابل تشخیص است.

همه ممکن است در سوراخی که برای نصب مجرای خروجی آب ایجاد میشود، جریان یابد. اما نشتی سرریز را چگونه می توان پیدا کرد؟ به این ترتیب که میتوانید وان را پر کنید و نشتی را مشاهده کنید ولی راه آسان تری هم برای عیب یابی وان حمام وجود دارد.

به اندازه ظرفیت وان آن را از آب پر کنید و یک جسم سنگین مانند یک سطل پنج گالنی پر از آب را به داخل آن بیاندازید. جرم موجب جابه جایی آب شده و نیرویی به آن وارد می کند تا از سرریز بیرون بریزد؛ درست شبیه حالتی که یک نفر در حال استحمام است. با مشاهده سیستم سرریز، میتوانید نشتی را تشخیص دهید.

اگر به تنهایی در حال انجام این کار هستید و نمیتوانید بدون حضور در محل سرریز و اعمال فشار بر جسم در حال جابه جایی، سرریز را در وان ایجاد کنید، لازم است خلاقیت بیشتری داشته باشید. کاغذهای سرویس بهداشتی یا حوله های کاغذی را به دور وان سرریز بپیچانید.

مقداری از آنها را هم روی کف زمین اطراف سرریز پهن کنید. اینک به محل وان باز گردید و آب را به سمت سرریز فشار دهید. به وسیله همان کاغذهای قرار داده شده، هر گونه نشتی قابل شناسایی است.

نشتی های واشر دور لوله و لوله خروجی وان

عیب یابی وان حمام

یافتن نشتیهای مربوط به روقفلی یا واشر دور لوله و لوله خروجی وانه ممکن است بسیار مشکل باشد مگر آن که راه درست یافتن آن را بدانید. هنگامی که روقفلی و لوله خروجی وان با واشر و بتونه کاری مناسب نصب نشده باشند، ممکن است اجازه عبور آب را از خود بدهند.

در این حالت آب میتواند وارد دیوار شده و روی زمین چکه کند. از سویی با گسترش آن، کار تشخیص منشا نشتی هم مشکل می شود.در چنین شرایطی شیلنگ باغبانی ابزار ایده آلی خواهد بود.

با پاشیدن آب روی روقفلی و لوله خروجی وان، می توانید نشتی آنها را در ناحیه قابل دسترسی بررسی کنید. اما اگر شیلنگ باغبانی ندارید، یک پارچ یا س طل را از آب پر کنید و روی قسمت های مورد نظر بپاشید. میتوانید برای تعیین موقعیت آب نشت کرده از کاغذ سرویس بهداشتی هم استفاده کنید.

یافتن نشتیهای مربوط به روقفلی و لوله خروجی وان تنها زمانی امکان پذیر است که آب روی آنها پاشیده شود. مهمترین علت پدید آمدن این مساله شرایطی است که در آن، افراد در حال دوش گرفتن هستند و آب از روی بدن آنها می غلتد و دیوارها را خیس میکند.

نشتی های شیر

نکته ای که در عیب یابی وان حمام باید به آن توجه کنید این است که نشتیهای مربوط به شیر را می توان در صورت وجود دریچه بازدید به آسانی کشف کرد. آب سرد و آب گرم را باز و شیر را بازرسی کنید. برای یافتن نشتیهای کوچک به وسیله کاغذ سرویس بهداشتی، اتصالات را پاک کنید. از احتمال سوراخ شدن یا ترک خوردن شیر نیز غافل نشوید.

این شرایط بیشتر از آن که فکرش را کنید ممکن است روی دهد. به خاطر داشته باشید هنگام رفع اشکال تمامی حالات ممکن را مورد بررسی قرار دهید. لوله کشهای بی تجربه یا لوله کشهای عجول اغلب از موارد بدیهی غفلت میکنند.

از این رو همان طور که مشغول رفع اشکال یا تعویض یک شیر کهنه با یک شیر نو هستید هیچگاه ترکهای مویی و سوراخهای نامرئی را نادیده نگیرید. بعضی مواقع این نشتیها آنقدر کوچک هستند که هیچ آبی از آنها که نمی کند. آب تا زمانی که به اندازه کافی برای چکه کردن از شیر جمع نشده باشد، نمی تواند از داخل دهانهها چکه کند و در سراسر شیر جریان یابد.

اما اگر از داخل شیر به پایین لغزیده و به یک لوله تغذیه وارد شود، می تواند بدون امکان ردیابی جریان یابد. استفاده از کاغذ سرویس بهداشتی برای یافتن چنین نشتیهای کوچکی اثربخش ترین شیوه تضمین موفقیت است.

اما به خاطر داشته باشید که غافل شدن از نشتی های کوچک، در آینده برای شما مشکل ساز خواهد شد. اگر شیری به صورت مخفی در داخل دیوار کار گذاشته شده باشد، وجود چنین نشتیهایی موجب از میان رفتن تدریجی مصالح ساختمانی می شود.

تا جایی که روزی صاحب خانه با یک فرش مرطوب و یک سقف لکه دار مواجه خواهد شد. چنین شواهدی حتا ممکن است در بخش های پایین تر دیوار وان نیز مشاهده شود. اما زمانی که نشتی یافت میشود آسیب های وارده که میتواند پردامنه و هزینه بر هم باشد به دلیل اشتباه شما روی داده است.

هیچگاه اجازه ندهید چنین اتفاقی رخ دهد. کار را به طور کلی و به لحاظ نشتی در کنترل خود داشته باشید. در صورت عدم دسترسی به شیر وان، در جایی که قسمتی از شیر دارای بیرون آمدگی است، میتوانید به کمک بازرسی چشمی از حفره های دیوار، تا حدودی کار را پیش ببرید.

دستگیره و روقفلی را جدا کنید و درون س وراخ را با یک چراغ روشن کنید. با باز و بسته کردن شیر، آن را آزمایش کنید. به عنوان آخرین راه حل، یک دریچه بازدید برای بازرسی قسمت پشتی وان ایجاد کنید.

نکته عیب یابی  وان حمام

تاکنون شیرهای جدیدی که در ساق خود دارای سوراخ هستند را هم نصب کرده ام. یافتن چنین نشتیهایی همیشه آسان نیست و با گذشت زمان می توانند آسیبهای زیادی به بار آورند.

فرآیند حذف چالش ها

فرآیند حذف که در قالب تمامی انواع رفع اشکال به کار میرود، باید برای وان های حمام نیز مورد استفاده قرار گیرد. اما بخش های معدودی از وان های حمام میتوانند موجب بروز مشکل شوند و یافتن علت اصلی آن هم میتواند کار دشواری باشد.

ممکن است بسیاری از نشتیها در ظاهر آن چیزی که باید، نباشند. مثلا نشتی آب در حال عبور از لوله خروجی وان و ریختن آن روی سطح زمین میتواند شبیه به نشتی مجرای خروجی و سرریز باشد. آب جریان یافته از واشر سرریز میتواند بدون بر جای گذاشتن نشانه ای که بتوان منشا آن را پیدا کرد، تمام سطح زمین را پر کند.

معمولا برای یافتن نشتیهای پنهان وان با لوله کش تماس گرفته نمی شود مگر آنکه خسارتی وارد شده باشد. تا زمان رسیدن لوله کش، آب همچنان از محل نشتی سرازیر است که یافتن این محل را دشوارتر می سازد.

استفاده از روش های اجرایی مناسب عیب یابی و فرآیند حذف موجب آشکار شدن نشتی می شود. اگرچه ممکن است این فرآیند زمان بر و طاقت فرسا باشد اما سرانجام می توان محل نشتی را پیدا کرد.

همان گونه که مشاهده کردید، انواع مختلفی از نشتیهای مربوط به وان حمام وجود دارد که در برخی از آزمایشها قابل شناسایی نیستند. در این مباحث نتایج سالیان سال تجربه خود در زمینه عیب یابی وان حمام را تقدیم شما کردم تا بتوانم راه های ساده از بین بردن علت اصلی مشکل را برایتان شرح بدهم و شما هم چنانچه به طور سیستماتیک فرآیند رفع اشکال را مرور کنید و همواره در جستجوی علل ناپیدا باشید، با مشکل چندانی روبه رو نخواهید شد.

سحر عظیمی
نویسنده
سحر عظیمی
اشتراک گذاری این مطلب

دیدگاه خود را بنویسید

اگر شما هیچ حساب کاربری ندارید ثبت نام کنید، برای ارسال دیدگاه نیاز است که ثبت نام و یا وارد شوید.

تماس با ما